fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Znamy poprawki PiS do ustaw Dudy o KRS i SN

Andrzej Duda
PAP/Radek Pietruszka
Posłowie będą głosowali na listę 15 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, przygotowaną wcześniej przez prezydium Sejmu, a nie na poszczególnych kandydatów. To jedna z poprawek uzgodnionych pomiędzy Pałacem Prezydenckim a PiS - informuje RMF FM.

Jak informuje RMF FM w poprawce określono, że każdy klub parlamentarny będzie mógł przedstawić maksymalnie 9 swoich kandydatów i co najmniej jeden z nich musi zostać uwzględniony. Ostateczną listę ustali prezydium Sejmu.

- Na sali plenarnej posłowie będą mogli więc zaakceptować całą listę albo ją odrzucić. W pierwszym kroku głosowanie będzie wymagało większości 3/5 głosów. W przypadku niepowodzenia, za drugim razem wystarczy większość bezwzględna. Jeżeli i to się nie uda - wybór członków KRS rozpocznie się na nowo - podaje RMF FM.

Dzięki poprawce, PiS będzie mógł obsadzić w KRS dziewięć miejsc, natomiast sześć pozostanie dla opozycji.

Z kolei poprawka do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada skrócenie okresu, w którym będzie można wnieść skargę nadzwyczajną do SN.

Przypomnijmy, iż na środę zaplanowano pierwsze czytania prezydenckich projektów nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zmianami w KRS posłowie mają się zająć między godz. 17.45 a 19.15. Potem przyjdzie czas na Sąd Najwyższy (od 19.15 do 20.45).

Źródło: rp.pl, RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA