Rezolucja Stowarzyszenia w sprawie Polski została przyjęta 17 października w Marrakeszu. Jej autorzy zapewniają, że są świadomi trosk jakie wyrażają ostatnio polscy sędziowie, a dotyczących sytuacji sądownictwa w Polsce, zwłaszcza zagrożenia niezawisłości sądownictwa spowodowanego ostatnimi zmianami legislacyjnymi w ustroju sądownictwa przeprowadzonymi przez rząd i mającymi na celu uzyskanie politycznej kontroli nad sądami. Stowarzyszenie uznaje kroki podejmowane przez rząd jako brak szacunku dla zasady trójpodziału władzy.

Zaniepokojenie Stowarzyszenia Sędziów Europejskich budzi  obniżenie kryteriów dla kandydatów do Sądu Najwyższego oraz brak zapewnienia niezależności i bezstronności kandydatów.

- Sytuacja ta sprowadza podejrzenia, że mogą mieć miejsce polityczne naciski na Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Okoliczności te są nie do pogodzenia z zasadą niezależności sądownictwa - głosi rezolucja.

Stowarzyszenie potępiło próby podważenia prawa polskiego Sądu Najwyższego do kontaktowania się  z Trybunałem Europejskim w trybie pytań prejudycjalnych. Chodzi zwłaszcza o oskarżania pod adresem  sędziów SN o dokonanie przestępstwa.

W rezolucji Stowarzyszenie wyraziło wsparcie dla Sądu Najwyższego oraz dla wszystkich polskich sędziów, którzy walczą z próbami dekonstrukcji niezależności polskiego sądownictwa i ich prawa do samorządu.