Nowy regulamin urzędowania sądów - co się zmieni

Rezerwując terminy rozpraw, sąd ma zadbać o obecność na sali prokuratora-autora oskarżenia.

Aktualizacja: 08.07.2015 07:42 Publikacja: 08.07.2015 06:45

Nowy regulamin urzędowania sądów - co się zmieni

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Od dziś w sądach powszechnych wszystkich szczebli (rejonowe, okręgowe i apelacyjne) obowiązuje nowy porządek. Wszystko to za sprawą nowego regulaminu, który przygotował dla nich minister sprawiedliwości. Dzięki zmianom sądy mają pracować sprawniej i być bardziej przyjazne dla interesantów.

Zanim wejdą do sali

Każdy większy proces (wieloterminowy) ma poprzedzać posiedzenie organizacyjne. Na nim ustalone będą terminy posiedzeń i rozpraw. Jeżeli w grę wchodzi więcej rozpraw, przewodniczący wyznaczy od razu wszystkie, planując je (jeśli się da) w kolejnych dniach sesyjnych. Dla każdej sprawy wyznaczona ma być godzina rozpoczęcia i planowana zakończenia rozprawy.

W sprawach karnych, wyznaczając termin, sąd powinien zadbać o udział autora aktu oskarżenia albo referenta sprawy oraz adwokatów. To konieczne ze względu na nową procedurę karną, która obowiązuje od 1 lipca.

377 stron internetowych

- wymaga ujednolicenia pod względem wyglądu i treści

– To jedyny sposób, by sprostać nowym wymaganiom – tłumaczy sędzia Paweł Jemioł i przypomina, że miały działać specjalne systemy, które pozwolą uzgodnić sądowi i prokuraturze dogodne terminy. Ale ich nie ma. Sprawy z udziałem prokuratora oraz sprawy, w których występują te same osoby, mają być wyznaczane na ten sam dzień i kolejno po sobie. Kiedy rozprawa trwa dłużej niż trzy godziny, sąd musi ogłosić przerwę.

Prezes każdego sądu indywidualnie ustali stopień ochrony jednostki, wprowadzi (stałą lub czasową) rejestrację osób wchodzących do budynku i zamontuje bramki. On też zdecyduje, w jakich godzinach będzie pracować sąd. Każdego dnia powinien przyjmować interesantów minimum siedem godzin, a w godzinach urzędowania osoby pełniące funkcje kierownicze powinny być w nim obecne. Wtedy też mają działać kasy.

Oddzielne pokoje

Nowy regulamin wprowadza też obowiązek prowadzenia przez sądy jednolitych od strony graficznej i kolejności informacji stron internetowych. Żeby było łatwiej, w regulaminie znalazł się ich minimalny wykaz: od nazwy, siedziby i adresu sądu po odesłanie do strony internetowej resortu sprawiedliwości co do podstawowych informacji, np. jak wszcząć sprawę czy uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych. Strona ma też zapewnić dostęp do elektronicznej skrzynki podawczej sądu.

Budynek sądu powinien w miarę możliwości posiadać co najmniej dwa wejścia: jedno dla sędziów i pracowników, drugie dla interesantów.

6 miesięcy

- krócej ma trwać proces od początku zaplanowany

Tam, gdzie będzie to możliwe, sądy zapewnią przy salach rozpraw osobne pomieszczenia dla pokrzywdzonych i świadków oraz oskarżonych doprowadzanych do sądu.

– Wszystko po to, by jedni i drudzy nie oczekiwali na jednym korytarzu przed wejściem na salę – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Łukasz Jasiński, dyrektor jednego z podkarpackich sądów rejonowych.

Mniej ma być możliwości manewrowania sprawami przy ich przydzielaniu konkretnym sędziom. Trafią do nich według kolejności wpływu do sądu. Kolejkę ominą te najbardziej pilne. W szczególnych sytuacjach przewodniczący wydziału może zarządzić rozpoznanie sprawy lub spraw konkretnych kategorii poza kolejnością.

Podstawa prawna: rozporządzenie z 25 czerwca 2015 r., DzU z 30 czerwca 2015 r.

Od dziś w sądach powszechnych wszystkich szczebli (rejonowe, okręgowe i apelacyjne) obowiązuje nowy porządek. Wszystko to za sprawą nowego regulaminu, który przygotował dla nich minister sprawiedliwości. Dzięki zmianom sądy mają pracować sprawniej i być bardziej przyjazne dla interesantów.

Zanim wejdą do sali

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona