#RZECZoPRAWIE - Waldemar Żurek: Co zmieni nowela ustawy o KRS

Waldemar Żurek, sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa o tym, co zmieni planowana nowela ustawy o KRS i czy są to zmiany konieczne a może polityczne?

Aktualizacja: 06.05.2016 17:26 Publikacja: 06.05.2016 15:13

Waldemar Żurek

Waldemar Żurek

Foto: rp.pl

Waldemar Żurek, sędzia, rzecznik KRS: Ostatnią nowelę o Krajowej Radzie Sądowniczej odbieramy jako odwet po spotkaniu z Komisją Wenecką. Dochodzą do nas sygnały, że to spotkanie było niewłaściwe.

Sędziowie do KRS mają być powoływani, a nie wybierani jak dotychczas.

Będziemy skarżyć ten projekt.

Konstytucja mówi wyraźnie o 4 latach pełnych. Minister argumentuje natomiast, że kadencje kończą się i zaczynają nierówno a on chce, aby kończyły się i zaczynały w tym samym czasie. Jeśli Trybunał uzna, że wygaszanie stanowisk jest zgodne z konstytucją, to ja to uznam.

Krajowa Rada Sądownicza musi się narażać władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Weźmy przykład rzeczników w sądach. Rzecznik taki musi mieć czas dla mediów. Orzeka rzadziej. W sytuacji, gdy rzecznicy zaczęli się niepochlebnie wypowiadać o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, sądy otrzymywały regulaminy, które stanowiły, iż rzecznik ma orzekać minimum 90% swojego czasu pracy.

Ten sam minister mówił wcześniej, że polityka medialna jest ważna, żeby tłumaczyć wyroki a teraz ten sam minister mówi zupełnie coś innego. Dla mnie jest niewiarygodny!

Sędziowie Sądów Rejonowych mają zasadniczy wpływ na wybieranie KRS.

Chodzi o to, żeby w KRS zasiadały osoby silne, czymś wykazujące się. Na przykład w Krakowie celowo przeprowadzono prawybory, aby wskazać lidera. Natomiast Warszawa choć ma ogromną liczbę delegatów, to do tej pory takiego lidera nie ma, przez co na forum wypada fatalnie. Właśnie dlatego, żeby sędziowie nie mogli wyłonić silnego lidera, dzieli się okręgi. Wyraźnie zasadę „dziel i rządź" pokazuje załącznik do projektowanej ustawy.

Rola KRS jest taka, że ma nam dawać gwarancję, iż politycy nie będą mieć na nas wpływu. Sędzia nie będzie odbierać telefonów od lokalnej władzy. Nie będzie mu grozić postępowanie dyscyplinarne, bo chciał przeprowadzić dowód dla wyjaśnienia sprawy a usłyszy zarzut, że naraził budżet państwa na koszty. Silna Rada, która przestrzega konstytucji jest „solą w oku" każdego polityka.

Zawsze będzie grupa sędziów, która nie wygrała w wyborach, która będzie negować Radę - jak wiceminister Piebiak.

Waldemar Żurek, sędzia, rzecznik KRS: Ostatnią nowelę o Krajowej Radzie Sądowniczej odbieramy jako odwet po spotkaniu z Komisją Wenecką. Dochodzą do nas sygnały, że to spotkanie było niewłaściwe.

Sędziowie do KRS mają być powoływani, a nie wybierani jak dotychczas.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego