Trwa uzupełnianie ławników w Sądzie Najwyższym

Zgłosiło się 32 kandydatów na ławników do Sądu Najwyższego. Teraz zajmą się nimi senatorowie.

Publikacja: 06.03.2019 08:11

Trwa uzupełnianie ławników w Sądzie Najwyższym

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Przyjmowanie kandydatur w naborze uzupełniającym na 25 ławników jest już zamknięte. Kolejny krok to ocena przez senacką komisję i głosowanie.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o SN: nowa rola ławników

Komisja wskaże marszałkowi Senatu kandydatów, których zgłoszenia zostały wniesione w terminie i spełniają wymogi formalne. Przedstawi następnie projekt uchwały stwierdzającej pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń wniesionych po terminie lub niespełniających wymogów formalnych, po czym Senat podejmie odpowiednią uchwałę.

Marszałek Senatu zwróci się do komendanta głównego policji o przekazanie informacji o pozostałych kandydatach, po czym przekaże ją komisji. Ta przygotuje opinie o kandydatach na podstawie posiadanych dokumentów oraz – w razie potrzeby – przesłuchań kandydatów.

Ostatecznie wyboru ławników dokona Senat już w kwietniu.

Z Kancelarii Senatu płyną pierwsze informacje o kandydatach i zgłaszających ich organizacjach, stowarzyszeniach i instytucjach. Oto kandydatury: Borkowska Katarzyna Monika zgłoszona przez Komisję Międzyzakładową Pracowników Oświaty i Kultury NSZZ Solidarność Powiatu Sieradzkiego; Górski Michał Jerzy zgłoszony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy Słyszę Serce w Łodzi czy Gutowski Bogdan Marian zgłoszony przez Stowarzyszenie Forum Rad Dzielnic w Gdańsku. I dalej: Jarząbek Jolanta Małgorzata zgłoszona przez Wspólnotę Wiara i Światło przy Parafii św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie oraz Jeż Radosław Tomasz zgłoszony przez grupę obywateli.

Na liście znaleźli się także: Kaczmarek Agnieszka Ewa zgłoszona przez grupę obywateli; Kosek Adam zgłoszony przez Centrum Ekspertyz Kryminalistycznych, sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie oraz Kotynia Łukasz Jan zgłoszony przez grupę obywateli.

Ławnikiem SN może być osoba, która m.in. posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych, jest nieskazitelnego charakteru, ukończyła 40 lat, w dniu wyboru nie ukończyła 60 lat, jest zdolna, jeśli chodzi o stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika, ma co najmniej wykształcenie średnie. Nie może nim być osoba zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracująca w urzędach obsługujących centralne organy państwa, ani adwokat, radca prawny, notariusz, żołnierz, duchowny albo członek partii politycznej.

Przyjmowanie kandydatur w naborze uzupełniającym na 25 ławników jest już zamknięte. Kolejny krok to ocena przez senacką komisję i głosowanie.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o SN: nowa rola ławników

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów