fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie TK krytykują słowa prezydenta o prokuratorach

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Fotorzepa/Jerzy Dudek, Oświadczenie sędziów TK w stanie spoczynku
Grupa sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku wyraziła stanowczy sprzeciw wobec naruszenie zasad państwa prawa jakie w ostatnim czasie ma miejsce wobec sędziów, prokuratorów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Sędziowie ostro skrytykowali słowa prezydenta Andrzeja Dudy o możliwości zmiany zawodu przez niezadowolonych z delegacji prokuratorów.

Zauważają, że łamanie konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziów przez organy władzy ustawodawczej oraz wykonawczej staje coraz częstsze.

- Celem wszczynania postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów oraz pozbawiania ich prawa do orzekania jest wymuszenie milczenia i posłuszeństwa środowiska - alarmują.

Niepokój wśród sędziów wzbudzają także planowane zamiany w ustroju sądownictwa, które mają zmierzać do weryfikację wszystkich sędziów w Polsce przez organy władzy politycznej. - W jej wyniku każdy sędzia mógłby zostać przeniesiony do innego sądu lub w stan spoczynku - wyjaśniają.

Autorzy pisma sprzeciwiają się również ograniczaniu niezależności prokuratorów, którzy nie mogą chronić się przed represjami. Delegowanie śledczych do miejscowości odległych od miejsca ich zamieszkania zdaniem sędziów to szykanowanie. - Niesmak budzi ostatnia, nacechowana pogardą, wypowiedź Prezydenta RP o prokuratorach - komentują.

Chodzi o słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który zapytany o delegowanie prokuratorów stwierdził, że jest to zawód, który można zmienić. - Proszę pamiętać o tym, że każdy ma wolność wyboru zawodu - powiedział prezydent Andrzej Duda w programie "Sprawdzam" w TVN24. - Akurat w zawodach prawniczych jest tak, że zawód prawniczy można sobie zmienić. Będąc prokuratorem można przejść sobie do innego zawodu prawniczego. Jeżeli prokuratorom jest tak bardzo źle, narzekają, to ja tu problemu nie widzę. Niekoniecznie trzeba pracować w państwowym zawodzie prawniczym. Można być adwokatem, radcą prawnym, notariuszem - dodał prezydent Duda.

Sędziowie nie pominęli także problemu w wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Dokonuje się właśnie pozbawienie realnego znaczenia konstytucyjnej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich i użycie w tym celu obecnie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego - piszą prawnicy.

Przypomnijmy, że w czwartek na stanowisko RPO Sejm powołał Piotra Wawrzyka. Wcześniej trybunał wyznaczył na 11 lutego 2021 r. rozprawę ws. zgodności z konstytucją przepisu o przedłużeniu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę.

Pod pismem podpisało się 25. sędziów TK w stanie spoczynku: Stanisław Biernat, Teresa Dębowska-Romanowska, Kazimierz Działocha, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Adam Jamróz, Stefan Jaworski, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki, Andrzej Zoll i Marek Zubik.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA