fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Gersdorf do Przyłębskiej: nie ma sporu kompetencyjnego

Fotorzepa / Jerzy Dudek / Marek Domagalski
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w piśmie do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej stwierdziła, że nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym - informuje portal tokfm.pl.

Julia Przyłębska w odpowiedzi na pismo Małgorzaty Gersdorf stwierdziła, że zarówno prezes Trybunału Konstytucyjnego, jak i I prezes Sądu Najwyższego nie są uprawnieni do rozstrzygania, czy istnieje spór kompetencyjny. Zaznaczyła, że takie rozstrzygnięcie leży w wyłącznej kompetencji Trybunału Konstytucyjnego. Przyłębska oceniła pismo I prezes SN jako bezprzedmiotowe oraz dodała, że zawieszenie postępownia przed Sądem Najwyższym następuje z mocy prawa - podaje tokfm.pl.

O godzinie 10.00 rozpoczęło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego (cywilnej, karnej i pracy), które mają rozstrzygnąć o statusie sędziów powołanych przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Obrady odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarze nie mają dostępu ani do sali, ani nawet do III piętra siedziby SN, gdzie obradują sędziowie. Konferencja prasowa spodziewana jest około godziny 15.00. 

Wczoraj marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN ws. statusu nowych sędziów, pod kątem kompetencji prezydenta do definitywnego i nieodwołalnego powoływania sędziów. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, wszczęcie postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego zawiesza z mocy ustawy procedowanie wniosku pierwszego prezesa SN.

Źródło: rp.pl / tokfm.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA