fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prezes TK, Julia Przyłębska zawiesza czwartkowe posiedzenie trzech izb SN

Julia Przyłębska
Trybunał Konstytucyjny
W środę Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego wydała oświadczenie w którym stwierdza, iż zawieszeniu ulega planowane na czwartek posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego. Michał Laskowski Rzecznik Sądu Najwyższego skomentował doniesienie.

Marszałek Sejmu Elżbiety Witek zawnioskowała w środę do Trybunału Konstytucyjnego ws. rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym.

Wniosek skierowany przez Witek dotyczy statusu „nowych sędziów", pod kątem kompetencji prezydenta do definitywnego i nieodwołanego powoływania sędziów.

Zdaniem Marszałek Sejmu posiedzenie trzech izb SN, to "podważenie naszego prawa do stanowienia ustaw, a tym samym podważenie kompetencji prezydenta do powoływania sędziów".

- Decyzje w tej sprawie podejmiemy jutro w toku posiedzenia. Na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu, czy jakichś innych decyzji, nie ma - zapewnił Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski w wypowiedzi dla tvn24.pl. - Aktualna jest decyzja, że jutro o godzinie 10 rozpocznie się posiedzenie sędziów z trzech izb Sądu Najwyższego, łącznie 60 sędziów, i będziemy wspólnie się naradzać i brać pod uwagę najróżniejsze kwestie, także związane ze sporem kompetencyjnym - dodał.

Ponadto w wydanym w środę oświadczeniu Rzecznik Sądu Najwyższego przypomina, że podobny wniosek został złożony w lipcu 2017 r. ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendla.

- Warto przypomnieć sobie te wydarzenia przed oceną zasadności działań podejmowanych w przeddzień posiedzenia trzech Izb SN. Warto uświadomić sobie także, że stosowanie różnych norm prawnych oparte być musi na realnych podstawach, które przynajmniej w istotnym stopniu są uprawdopodobnione - pisza sędzia Laskowski.

Źródło: rp.pl/tvn24.pl/sn.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA