fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Spór kompetencyjny między Sejmem i Sądem Najwyższym

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym - oświadczyła w środę Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

W środę wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego wniosek Marszałka Sejmu o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych między Sejmem a SN oraz prezydentem a SN dotyczącego statusu „nowych sędziów”, pod kątem kompetencji prezydenta do definitywnego i nieodwołanego powoływania sędziów oraz prawa SN do tworzenia norm prawnych w tym zakresie; Prezes TK Julia Przyłębska wyda w dniu dzisiejszym oświadczenie w tej sprawie - potwierdziło biuro prasowe TK, cytowane na Twitterze przez Polską Agencję Prasową.

Zdaniem Marszałek Sejmu posiedzenie trzech izb SN, to "podważenie naszego prawa do stanowienia ustaw, a tym samym podważenie kompetencji prezydenta do powoływania sędziów".

Jeżeli wniosek dotyczący sporu kompetencyjnego zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do SN, to uważam, że Sąd Najwyższy powinien wstrzymać procedowanie - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda.

Czy Marszałek zablokuje Sąd Najwyższy

Najważniejsze w tym wniosku jest to, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, wszczęcie postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego powoduje zawieszenie procedowania wniosku I prezesa SN.

- Na podstawie tych doniesień czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN winno być zawieszone - ocenia adwokat Waldemar Gontarski, pełnomocnik rządu polskiego przed TSUE w sporze  praworządność.

Posiedzenie trzech "starych" izb

Na czwartek, 23 stycznia br. I prezes SN Małgorzata Gersdorf  zwołała posiedzenie trzech „starych” izb, które we własnym gronie mają rozstrzygnąć o statusie nowych członków SN – ale bez ich udziału 37 „nowych” sędziów.

Zgromadzenie to ma odpowiedzieć na pytanie czy udział w składzie sądu powszechnego lub  SN sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej według nowych zasad (czyli w lwiej części złożonej z sędziów powołanych przez Sejm), prowadzi do naruszenia art. 45 ust. 1 Konstytucji RP (prawo do sądu), ale też art. 47 Karty Praw Podstawowych UE i traktatu o Unii Europejskiej. W konsekwencji, i czy w postępowaniu karnym lub cywilnym taka osoba jest nieuprawniona do orzekania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA