fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kasacja RPO do NSA ws. odmowy powołania na stanowisko sędziego

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Nie ma konstytucyjnej odrębności i niezależności władzy sądowniczej, gdy organ władzy wykonawczej decyduje o obsadzie kadrowej wymiaru sprawiedliwości – pisze rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar skarży do Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o odrzuceniu skargi obywatela, któremu prezydent odmówił powołania na stanowisko sędziego.

Postanowieniu WSA rzecznik zarzuca naruszenie przepisów prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a w konsekwencji konstytucji. Chce, by NSA uchylił postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. RPO wnosi też o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie.

Skarga, jak pisze rzecznik, dotyczy fundamentalnych zagadnień: dopuszczalnych konstytucyjnie granic ingerencji władzy wykonawczej w sferę funkcjonowania władz: wykonawczej i sądowniczej. Sprawa jego zdaniem dotyczy też konstytucyjnych gwarancji dostępu na jednakowych zasadach obywateli polskich do służby publicznej (w tym przypadku do stanowisk sędziowskich).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA