fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie Krupa i Frąckowiak na festiwalu naruszyli prawo i etykę, ale kar nie będzie

Sędzia Arkadiusz Krupa
Fundacja Court Watch Polska
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław W. Radzik zdecydował o zakończeniu czynności wyjaśniających i niewszczynaniu postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom Arkadiuszowi Krupie i Monice Frąckowiak.

Przypomnijmy, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzika zakwestionował publiczne wystąpienie obojga sędziów w todze sędziowskiej i z łańcuchem z orłem, podczas symulacji rozprawy sądowej na festiwalu Pol'and'Rock.

Czytaj też: Jak nie budować sędziowskiego autorytetu

W wydanym w czwartek komunikacie Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych czytamy, iż "nie może budzić wątpliwości, że zachowania sędziów Moniki Frąckowiak i Arkadiusza Krupy (...) wyczerpały przedmiotowe znamiona deliktów dyscyplinarnych z art. 107 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych."

Rzecznik wskazuje, że podczas festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie sędziowie Monika Frąckowiak i Arkadiusz Krupa używali stroju służbowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, wbrew dyspozycji art. 84 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych, a prowadzone przez nich spotkanie z publicznością nie stanowiło symulacji rozprawy sądowej.

Jako przykład takiego zachowania wskazano działanie sędziego Krupy, który "parodiując zachowanie przewodniczącego składu sędziowskiego w procesie karnym, pozwolił sobie na nieakceptowalne zachowanie w postaci założenia na strój gimnastyczny łańcucha z wizerunkiem orła, a zatem niegodnego użycia symbolu władzy sądowniczej". - Powyższe nie mogło prowadzić do pożądanego celu w postaci edukacji prawnej społeczeństwa - podkreślono.

W komunikacie zwrócono uwagę, że sędziowie nie uświadamiali sobie, że w rzeczywistości naruszone zostały przepisy prawa oraz reguły etyki zawodowej.

Ostatecznie Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław W. Radzik zdecydował jednak o zakończeniu czynności wyjaśniających i niewszczynaniu postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom Arkadiuszowi Krupie i Monice Frąckowiak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA