fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Duda kieruje do TK wniosek o zbadanie przepisów zastosowanych w uchwale Sądu Najwyższego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów na podstawie, których trzy izby Sądu Najwyższego wydały uchwałę o sędziach nominowanych przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

W czwartek połączone izby Sądu Najwyższego wydały uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać. SN stwierdził, że uchwała obowiązuje od piątku, i w ten sposób uratował orzeczenia wydane do tej pory przez te składy – które pozostają ważne. Uchwała działa więc na przyszłość i wynika z niej, że jeśli sędziowie ci nadal by orzekali, ich wyrokom grozi nieważność (w procedurze cywilnej) lub stwierdzenie, że sąd był nienależycie obsadzony (w procedurze karnej).

Wniosek prezydenta dotyczy art. 379 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego, art. 439 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego oraz art. 83 § 1 ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym.

W piątek wniosek do TK w sprawie uchwały SN złożył premier Mateusz Morawiecki. Swój wniosek zapowiedziała też Krajowa Rada Sądownictwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA