Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek: List do sędziego Piotra Schaba

Niech Pan udowodni nie tylko sobie, ale również całemu środowisku sędziowskiemu, że jest Pan osobą nieuwikłaną w obecny spór polityczny, że nie dla kariery i władzy podjął się Pan pełnienia tej funkcji, a pełni Pan ją w dobrze pojętym interesie społecznym w celu eliminacji z naszego środowiska sędziów, którzy rzeczywiście łamią prawo i zasady etyki sędziowskiej.

Publikacja: 13.04.2019 12:00

Piotr Schab

Piotr Schab

Foto: tv.rp.pl

W jednym z ostatnich swoich wywiadów („Gazeta Prawna" wydanie internetowe z 23 marca 2019 r.) mówił Pan: „Zmieniły się pewne zachowania sędziów, którzy podjęli decyzję o zaangażowaniu się w spór. Spór, który jest bardzo głęboki i determinuje postawy o charakterze politycznym, zaś uczestnictwo w tym sporze polega na zdeklarowanym przyjęciu postaw politycznych przez niektórych sędziów".

Tu się z Panem zgodzę. Sędziowie zaangażowali się w spór, choć do tej pory milczeli. Czy wypowiadając takie słowa, zadał Pan sobie proste pytanie, dlaczego? Podpowiem:  ponieważ bronią demokratycznego państwa prawa. Zapewniam Pana, że sędziowie rozumieją zarówno zapisy, jak i ducha konstytucji i właśnie w imię tych zapisów tak licznie zabierają głos. Myli się Pan głęboko, mówiąc, że sędziowie przyjęli postawy polityczne i opowiedzieli się po którejkolwiek ze stron sporu. Od 1989 r., a później od uchwalenia konstytucji, w której zostały zakreślone ramy funkcjonowania sądów i sędziów, oni w zasadzie nie zabierali głosu i nie opowiadali się po żadnej ze stron. Zawsze bowiem po wygranych wyborach partia przejmująca władzę działała wedle nakreślonych norm konstytucyjnych.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama