fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Sondaż: 40,6 proc. Polaków źle ocenia wypowiedzi prezydenta o sędziach

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jak Polacy oceniają ostatnie, głośne wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o sędziach i reformie sądownictwa? Takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Prezydent Andrzej Duda 29 stycznia spotka się z szefami klubów i kół sejmowych w sprawie praworządności. Tematem spotkania ma być tzw. ustawa represyjna przyjęta przez Sejm mimo odrzucenia jej przez Senat. Ustawa ma umożliwić m.in. karanie sędziów podważających prawo do orzekania sędziów wskazanych przez nową KRS.

Prezydent Duda wcześniej kilkukrotnie deklarował się, jako zwolennik tej ustawy. W styczniu kilka razy zabierał głos w sprawie sędziów i reformy sądownictwa.

- Wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie - mówił przed kilkunastoma dniami w Katowicach prezydent Duda. Dodał, że nie rozumie tego wielu profesorów na wydziałach prawa polskich uczelni i jest mu z tego powodu "strasznie przykro". - Mam nadzieję, że zdołamy to przełamać, jak przełamaliśmy wiele innych barier, które nas blokowały, tak jak udało się kiedyś pokonać komunę. Tak samo wierzę w to, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom, tak żeby był czysty, porządny, piękny - dodał.

- Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym, ale w tym dziele, patrząc na to co dzieje się ostatnimi czasy, na to, jak zachowuje się niestety pewna część środowiska sędziowskiego w Polsce, trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie: musi być twardo powiedziane, kim są sędziowie i jaka jest ich rola - przekonywał Duda podczas spotkania ze związkowcami i górnikami.

– Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy – mówił z kolei prezydent po tym jak Komisja Wenecka wyraziła krytyczną opinię na temat ustaw sądowych, a Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do TSUE o zablokowanie prac polskiej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy "jak oceniają ostatnie wypowiedzi Andrzeja Dudy na temat sędziów i reformy sądownictwa?".

Na tak zadane pytanie 40,6 proc. respondentów odpowiedziało: "negatywnie".

29,1 proc. ankietowanych ocenia wypowiedzi prezydenta "pozytywnie".

30,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej negatywną ocenę tych wypowiedzi wystawiają mężczyźni (44%), osoby z powyżej 59 lat (50%) oraz badani o wykształceniu wyższym (45%). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie powyżej 5000 zł netto (56%) oraz badani z miast od 100 do 100 tys. mieszkańców (46%) - mówi Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA