Sądownictwo

Jaki o sędzi z Irlandii: Groteska. Jaki wpływ na ściganie przestępcy ma wiek emerytalny w Polsce?

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Elity Unii Europejskiej nie są przyzwyczajone do tego, że Polska walczy o swoje interesy i się stawia. I Polska też walczy o reformę swojego systemu sądowniczego - powiedział Patryk Jaki, komentując zapytanie irlandzkiej sędzi do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy Polska jest państwem prawa.

W Irlandii zatrzymano poszukiwanego przez polskiego służby Artura C. Mężczyzna poszukiwany był m.in. za handel narkotykami. Do ekstradycji Polaka nie dojdzie, ponieważ sędzia ma wątpliwości wobec przestrzegania zasad demokracji i praworządności w Polsce. Artur C. przez kilka lat był poszukiwany za udział w organizacji przestępczej i handel narkotykami. Za mężczyzną wydano europejski nakaz aresztowania.

Dowiedz się więcej » Ekstradycja Polaka z Irlandii - Unijny Trybunał Sprawiedliwości oceni praworządność w Polsce

Sędzia Aileen Donnelly poinformowała, że ostatnie zmiany w polskim sądownictwie doprowadziły do tego, że jest on "systematycznie uszkadzany".

- Warto się zastanowić, skąd Polska ma problem z elitami europejskimi czy elitami światowymi. Ja jestem przekonany, że tutaj problem jest dużo głębszy. Problem polega na tym, że Polska zaczęła walczyć o swoje interesy. Polska zaczęła się stawiać, ludzie nie byli do tego przygotowani w Unii Europejskiej. Do tej pory było tak, że ktoś przychodził do Polski, mówił tak: "zlikwidujcie stocznie", a "to nie ma problemu"; "przyjmijcie uchodźców" - "to nie ma problemu"; "wasza wersja historii jest taka, że generalnie w II wojnie światowej braliście udział w Holokauście, chociażby Jedwabne" - "no, to generalnie nie ma problemu". I tak dalej - komentował w TVN24 Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

- Warto się zastanowić nad tym: sędzia z Irlandii podała dwa przykłady w uzasadnieniu - i to jest bardzo istotne, dlaczego podjęła taką decyzję. Jeden przykład - dlatego, że sędziowie w Polsce rzekomo są wybierani przez polityków. Drugi - dlatego, że jest różny wiek emerytalny w Polsce. No to dobrze - pani sędzia, która wydała tę decyzję w Irlandii w jaki sposób została powołana? Na wniosek polityka rządu, powołana została przez polityka, przez prezydenta. W Polsce ten system jest bardziej pośredni - zauważył polityk Solidarnej Polski.

Jaki dodał, że Europejski Nakaz Aresztowania jest "powszechnie obowiązującym prawem europejskim", a nie układem między Polską a Irlandią.

- Wprawdzie w Irlandii jest bardziej upolityczniony wybór sędziów, a (sędzia) mówi, że u nas jest źle. A poza tym proszę mi powiedzieć, jaki wpływ na ściganie groźnego przestępcy ma wiek emerytalny w Polsce? Przecież to taka groteska, że to aż ciężko się komentuje - mówił Jaki w TVN24.

Źródło: rp.pl/ TVN24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL