Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom możliwe jest dzięki ogólnopolskiej akcji profilaktycznej Ministerstwa Zdrowia. Potrwa ona do 29 czerwca 2018r, ale by dziecko mogło z niej skorzystać, musi być zakwalifikowane do szczepienia przed 20 kwietnia (chodzi o to, by do końca akcji zdążyło przyjąć dwie dawki szczepionki).

Przypomnijmy, że w Polsce wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 20016 roku podlegają już powszechnemu i bezpłatnemu obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom.  Za szczepienia dla starszych dzieci rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni.  

Akcja ministerstwa obejmuje dzieci urodzone w latach 2013-2016, które nie podlegają obowiązkowi szczepień,  nie były zaszczepione, i  które nie ukończyły 5. roku życia. Zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni skontaktować się ze swoją przychodnią (tam, gdzie była składana deklaracja wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Specjaliści podkreślają, że tylko szczepienie daje  skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez pneumokoki (Streptococcus pneumoniae).

Z jakiej szczepionki można skorzystać

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany  do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Jeżeli rodzice rozpoczęli cykl szczepień jeszcze przed rozpoczęciem akcji właśnie tym preparatem, a termin przyjęcia drugiej dawki mieści się w czasie trwania kampanii, to mogą skorzystać ze szczepionki udostępnionej bezpłatnie u swojego lekarza rodzinnego.