fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Pneumokoki: możesz jeszcze zaszczepić dziecko za darmo

Jeszcze do 20 kwietnia można zarejestrować dziecko do bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom.

Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom możliwe jest dzięki ogólnopolskiej akcji profilaktycznej Ministerstwa Zdrowia. Potrwa ona do 29 czerwca 2018r, ale by dziecko mogło z niej skorzystać, musi być zakwalifikowane do szczepienia przed 20 kwietnia (chodzi o to, by do końca akcji zdążyło przyjąć dwie dawki szczepionki).

Przypomnijmy, że w Polsce wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 20016 roku podlegają już powszechnemu i bezpłatnemu obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom.  Za szczepienia dla starszych dzieci rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni.  

Akcja ministerstwa obejmuje dzieci urodzone w latach 2013-2016, które nie podlegają obowiązkowi szczepień,  nie były zaszczepione, i  które nie ukończyły 5. roku życia. Zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni skontaktować się ze swoją przychodnią (tam, gdzie była składana deklaracja wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Specjaliści podkreślają, że tylko szczepienie daje  skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez pneumokoki (Streptococcus pneumoniae).

Z jakiej szczepionki można skorzystać

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany  do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Jeżeli rodzice rozpoczęli cykl szczepień jeszcze przed rozpoczęciem akcji właśnie tym preparatem, a termin przyjęcia drugiej dawki mieści się w czasie trwania kampanii, to mogą skorzystać ze szczepionki udostępnionej bezpłatnie u swojego lekarza rodzinnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA