Od 7 listopada 2019 r. obowiązuje duży blok przepisów wprowadzających zmiany do kodeksu postępowania cywilnego, który tworzy nowe, osobliwe, rozwiązania.
Sprawcą przyszłego bałaganu prawnego będzie m. in. przepis art. 44(2) pkt 2 k.p.c.
O co chodziłoÓw przepis normuje w pkt 1 i 2 sytuację, gdy stroną jest Skarb Państwa, a państwową jednostką organizacyjną, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, sąd właściwy do rozpoznania sprawy lub sąd nad nim przełożony. Ustawodawca nałożył na sąd właściwy obowiązek przedstawienia z urzędu akt sprawy sądowi przełożonemu, a na sąd przełożony obowiązek przekazania jej innemu sądowi celem rozpoznania.
Czytaj też:
Nową procedurę cywilną przetestuje praktyka - rozmowa z sędzią Kamilą Spalińską
Adwokaci negatywnie o zmianach w Kodeksie postępowania cywilnego
W motywach legislacyjnych ustawy wprowadzającej art. 44(2) k.p.c. czytamy: „Konkretyzacją zasady, że sąd nie powinien rozpozn...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.