Rzecz o Obronności

Nowe okręty od polskiej zbrojeniówki

materiały prasowe
Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dwie umowy na budowę trzech nowych okrętów dla Marynarki Wojennej. Zamówienia zrealizuje Polska Grupa Zbrojeniowa.

Polska Marynarka Wojenna już wkrótce wzbogaci się o kolejne nowoczesne okręty. Na mocy dwóch podpisanych umów powstaną dwa nowe niszczyciele min typu Kormoran oraz jedna prototypowa jednostka typu Ratownik.

Dodatkowo w porozumieniu zapisano opcję budowy kolejnej jednostki ratowniczej. Dostawy nowych okrętów zaplanowane są na lata 2020–2022. Wartość zamówień wynosi odpowiednio 1,1 mld zł na niszczyciele oraz 750 mln zł na okręty ratownicze.

Całość zamówienia, wartego niemal 2 mld zł, zrealizuje polska zbrojeniówka.

Za budowę dwóch nowych jednostek typu Kormoran odpowiada konsorcjum złożone z gdańskiej Stoczni Remontowej Shipbuilding (lider) oraz gdyńskich spółek wchodzących w skład PGZ – Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stoczni Wojennej. Liderem budowy prototypowych okrętów typu Ratownik będzie PGZ. Zadanie wykonają Stocznia Remontowa Nauta, Stocznia Wojenna PGZ oraz OBR CTM.

– Umowy stanowią kolejny bardzo ważny krok w odbudowie zaniedbanego przez lata potencjału Marynarki Wojennej RP, która w tym roku otrzymała już pierwszy od ponad 20 lat nowy okręt, a obecnie zyskuje realną perspektywę wcielenia kolejnych zbudowanych w polskich stoczniach jednostek – mówił podczas podpisania umowy Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Zamówienie na nowe okręty to szansa na odzyskanie potencjału operacyjnego nie tylko dla Marynarki Wojennej, ale także dla polskiego przemysłu stoczniowego. Kontrakt na budowę jednostek typu Ratownik pozwala z większym optymizmem patrzeć na przyszłość dawnej Stoczni Marynarki Wojennej, którą od upadłości uratowało przejęcie przez PGZ.

Jako Stocznia Wojenna, uzyskała szansę na odbudowę mocy produkcyjnych oraz zdobycie nowych doświadczeń, które pozwolą na realizację zarówno obecnych, jak i przyszłych kontraktów. Plany PGZ wobec spółki są bardzo szerokie.

– Realizacja zamówienia na dostarczenie okrętów typu Ratownik oznacza dla grupy wielką szansę na zwiększenie kompetencji w segmencie platform morskich. Budowa tych jednostek będzie też dla nas dobrym przygotowaniem przed innymi postępowaniami związanymi z procesem modernizacji Marynarki Wojennej – powiedział Błażej Wojnicz, prezes PGZ.

Zamówienie na dwa nowe niszczyciele min typu Kormoran to efekt umowy ramowej podpisanej 23 września 2013 r. Zgodnie z jej zapisami po wprowadzeniu do służby pierwszej jednostki tego typu i pozytywnym jej zaopiniowaniu armia miała otrzymać dwa kolejne okręty. To pierwsze od niemal dwóch wieków jednostki zaprojektowane i zbudowane wyłącznie polskimi siłami.

Typ Ratownik to nowe zamówienie, które jest bardzo ważne dla Marynarki Wojennej. Nowe okręty mają zastąpić w linii jednostki, które polską banderę noszą od niemal pół wieku. Są to ORP „Piast" i ORP „Lech", które weszły do służby w roku 1974.

 

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL