fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Wiceszef MSZ o słowach Waszczykowskiego: Trudno komentować

EP, materiały prasowe
- Nie ma pełnej informacji, pełnego przekroju wiedzy na temat tych stosunków - tak wiceszef MSZ, Marcin Przydacz, skomentował w Polsat News słowa byłego szefa MSZ, Witolda Waszczykowskiego, który wcześniej stwierdził, iż Polska "mogła być przedmiotem szantażu" ws. nowego ambasadora Niemiec w naszym kraju.

- Zasada jest taka, że jeśli ze strony państwa, które ma gościć ambasadora, w ciągu trzech miesięcy nie ma odpowiedzi, to kraj wysyłający powinien przemyśleć tę kandydaturę, a sam kandydat zrezygnować. Wtedy państwo przyjmujące nie musi się z niczego tłumaczyć. Cisza jest negatem, jak trefle w brydżu - mówił Waszczykowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" nawiązując do faktu, że nowy ambasador Niemiec, Arndt Freytag von Loringhoven, uzyskał akceptację polskiego MSZ dopiero po trzech miesiącach.

Waszczykowski ocenił też, że "nie jest zrozumiałe stanowisko niemieckie, które jest pełne presji, żeby nie powiedzieć szantażu".

- Trudno mi komentować te słowa - przyznał w Polsat News Przydacz.

- Nie mam informacji, by dochodziło do tego typu niecnych zachowań - dodał wiceszef MSZ.

Przydacz zapewnił też, że "nie było żadnego wymuszenia" ws. ambasadora Niemiec w Polsce.

- Był długi proces, który miał swój cel i my o tym mówiliśmy. Chodziło o uwrażliwienie nowego ambasadora na kwestie historyczne, także ze względu na jego historię rodzinną, że te tematyka historyczna w Polsce jest bardzo ważna i musi brać po uwagę polską wrażliwość - wyjaśnił Przydacz.

Jak pisaliśmy w "Rzeczpospolitej" problemem w przypadku nowego ambasadora Niemiec w Polsce była przeszłość jego ojca. Bernd Freytag von Loringhoven był oficerem Wehrmachtu, który jako adiutant szefa sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych wielokrotnie uczestniczył w odprawach z udziałem Adolfa Hitlera.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA