fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Zakup kolekcji Czartoryskich. Piotr Gliński osobiście interweniował w sądzie.

Wicepremier Piotr Gliński
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha opublikował pismo, które w 2016 roku minister kultury Piotr Gliński skierował do Sądu Rejonowego w Krakowie. "Chodziło o wykreślenie zakazu sprzedaży kolekcji i wprowadzenie opcji likwidacji fundacji" - pisze polityk PO.

"Mając na uwadze szczególny interes Państwa Polskiego, wiążący się z koniecznością zabezpieczenia zbiorów i majątku książąt  Czartoryskich, w szczególności Fundacji XX. Czartoryskich, zwracam się z uprzejmą prośbą o potraktowanie wniosków Fundacji, których kopie załączam, jako szczególnie priorytetowych" - napisał w piśmie do Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia minister Piotr Gliński.

"„Szczególnie priorytetowe” - Min. Gliński osobiście interweniował w krakowskim sądzie w celu przyspieszenia zmian w statucie Fundacji XX. Czartoryskich. Chodziło o wykreślenie zakazu sprzedaży kolekcji i wprowadzenie opcji likwidacji fundacji" - komentuje Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej.

Pod koniec grudnia 2016 r. ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję dzieł. Wśród nich była m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinciego.

Z końcem 2017 r. złożony został wniosek o likwidację Fundacji. Sąd wniosek oddalił. Co stało się z pieniędzmi? Fundacja XX. Czartoryskich przekazała je fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA