Rząd PiS

Jurek Owsiak: Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się dziś z pracownikami MSWiA w sprawie projektu zmian w ustawie o zbiórkach publicznych. - Trzy godziny prezentowania kompletnie odległych od siebie stanowisk - powiedział po spotkaniu szef WOŚP Jurek Owsiak.

Proponowane zmiany przewidują, że szef MSWiA będzie miał możliwość zablokowania zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. 

Z zaniepokojeniem o nowej ustawie mówią przedstawiciele organizacji społecznych. W tej sprawie napisali list do Joachima Brudzińskiego. Zaapelowali, by ustawa pozostała w obecnym kształcie.

Po spotkaniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapewnił, że zmiany nie jest skierowana wobec WOŚP. - Do głowy nam nie przyszło, żeby proponowane przez MSWiA rozwiązania kiedykolwiek dotyczyły tej zbiórki, i w ogóle jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, że ktoś mógł pomyśleć, że proponowane rozwiązania mogą zagrozić takim zbiórkom jak ta - powiedział.

O kulisach spotkania napisał szef WOŚP Jurek Owsiak. "Bez względu na opcję polityczną - nie może być tak, że minister spraw wewnętrznych na niejasnych bardzo przesłankach, jakimi są określenia „sprzeczność z zasadami współżycia społecznego” czy „ważny interes publiczny”, unieważnia zbiórkę oraz ma możliwość uruchomienia procedury „przejęcia” zebranych już środków" - napisał.

"3 godziny słuchaliśmy wywodów przedstawicieli MSWiA, które jak mantra powtarzały jedno sformułowanie – „w naszym wspólnym interesie…”. Organizacje pozarządowe z racji samej nazwy są organizacjami, które nie mogą zależeć od rządu! Jaki by on nie był. Mają pracować w swobodnych warunkach i zaspokajać potrzeby obywateli naszego kraju. To jest ich siła i to daje im skuteczność. Ograniczenie niezależności organizacji to nie jest żaden „wspólny interes”" - dodał.

Jurek Owsiak poinformował, że żadna organizacja na dzisiejszym spotkaniu nie zgodziła się z proponowanymi zmianami. "Nie ogłosiliśmy razem z Ministerstwem żadnego wspólnego komunikatu. Nasz postulat jest jeden – prosimy natychmiast odstąpić od tego pomysłu i nie „majstrować” przy Ustawie, dzięki której do tej pory chociażby WOŚP zebrała na pomoc państwu polskiemu i na zakup ponad 48 000 urządzeń medycznych dla publicznych szpitali ponad 825 milionów złotych" - poinformował.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL