fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Antoni Macierewicz werbował członków komisji Millera

Antoni Macierewicz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Po wygranych wyborach Antoni Macierewicz próbował zwerbować do tworzonej podkomisji smoleńskiej byłych członków komisji Millera. - Dajemy wam szansę - przekonywał.

Jak ustalił Onet.pl, po wyborach w październiku 2015 i objęciu funkcji szefa MON Antoni Macierewicz zaproponował swoim podwładnym, byłym członkom zlikwidowanej komisji Millera, która ustalała przyczyny katastrofy smoleńskiej, odcięcie się od jej ustaleń, podważenie wiarygodności raportu i przejście do tworzonej przy MON podkomisji Berczyńskiego.

Cytowany przez Onet.pl członek komisji Millera Maciej Lasek mówi, że takich osób było kilka. - Mówiono im: "My wiemy, że wam nie wolno było podać prawdziwych przyczyn katastrofy. My wam dajemy szansę" - twierdzi Lasek.

Onet dotarł do dwóch osób, które potwierdziły, że były werbowane do podkomisji: byli to płk Mirosław Grochowski, najwyższy rangą wojskowy w komisji Millera, i ppłk Robert Benedict, kierujący w niej podkomisją lotniczą.

Płk Grochowski przyznał w rozmowie z Onetem, że taka rozmowa rzeczywiście się odbyła. Według jego słów, Antoni Macierewicz zadał mu pytanie "Czy chce pan pomóc państwu polskiemu"?. Powiedział również: "Jak pan wie, raport Millera jest fałszywy".

Grochowski nie zgodził się z tym twierdzeniem i odmówił udziału w pracach podkomisji. Jeszcze tego samego dnia napisał wniosek o odejście z wojska, jednak Macierewicz nie wydał na to zgody. Płk Grochowski został wkrótce przeniesiony w trybie natychmiastowym do brygady zmechanizowanej w Bartoszycach, choć przez 30 lat służby był pilotem. W Bartoszycach służył do momentu, gdy mógł już odejść na emeryturę.

Ppłk Benedict, który także nie zgodził się na pracę w tworzonej przez Macierewicza podkomisji, trafił do rezerwy kadrowej i obecnie jest poza wojskiem.

Zdaniem Macieja Laska, obydwaj oficerowie "trafili na emeryturę za Smoleńsk".

Więcej - Onet.pl

 

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA