fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Waszczykowski ostrzega: Grozi nam podział UE

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Postulat pogłębienia integracji to recepta na podzielenie UE - ostrzegał w TVP Info Witold Waszczykowski komentując treść dokumentu, jaki szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ma przedstawić przywódcom państw Grupy Wyszehradzkiej. Z dokumentu wynika, że UE miałaby pogłębić integrację: tworząc własną armię i służby specjalne, ujednolicając politykę podatkową, migracyjną, zagraniczną, a nawet prawo karne.

Czytaj więcej: UE zmieni się w superpaństwo?

Waszczykowski oceniając te propozycje stwierdził, że ma zamiar rozmawiać z zachodnimi kolegami (szefem MSZ Niemiec i Francji, bo to te państwa przygotowały propozycję - red.) na temat tego, czy ich pomysły są "dobrą odpowiedzią na Brexit".

Waszczykowski ma w tej sprawie własne zdanie. Pozytywnie ocenia np. postulat stworzenia wspólnej Straży Granicznej mającej chronić granice UE przed napływem imigrantów. - Natomiast tworzenie w UE wewnętrznej Unii to jest recepta na podzielenie Unii, na rozpad w zasadzie – ostrzegł Waszczykowski. 

Po Brexicie politycy partii rządzącej mówią o konieczności zmian w UE i sugerują, że to Polska mogłaby doprowadzić do przedefiniowania zasad funkcjonowania Wspólnoty. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" mówił o tym m.in. Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że Unia powinna pozostać konfederacją państw narodowych.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA