fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

TVP Info: UE ma zmienić się w superpaństwo

AFP
W reakcji na Brexit szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier ma przedstawić na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej dokument, z którego wynika, iż UE miałaby pogłębić integrację i rozpocząć budowę superpaństwa - dowiedziało się TVP Info.

Z 9-stronicowego dokumentu, jak pisze TVP Info, wynika, że państwa wchodzące w skład UE nie miałyby odrębnych armii, służb specjalnych, przepisów kodeksu karnego czy systemu podatkowego. UE przejęłaby też kontrolę nad granicami i polityką migracyjną.

"Rzeczpospolitej" udało się dotrzeć do treści dokumentu (wcześniej opublikowało go TVP Info), który jest datowany na 24 czerwca, a więc na dzień ogłoszenia wyników referendum ws. Brexitu.

UE wzięłaby też na siebie całkowitą odpowiedzialność za politykę zagraniczną członków Wspólnoty.

"Nasze państwa dzielą wspólne przeznaczenie i wspólny zestaw wartości, które dają podstawę do jeszcze bliższej unii między naszymi obywatelami. Będziemy więc dążyć do politycznej unii w Europie i zaprosimy kolejnych Europejczyków do udziału w tym przedsięwzięciu" - głosi preambuła dokumentu, przygotowanego wspólnie przez Niemcy i Francję.

W drażliwej kwestii polityki migracyjnej dokument przewiduje przymusową relokację uchodźców między krajami UE. Czytamy w nim też o wspólnych służbach specjalnych, pogłębieniu unii monetarnej i jednolitej polityce podatkowej.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA