fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

"Artystyczny audyt" w Teatrze Starym

Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Fotorzepa/Adam Burakowski
Minister kultury Piotr Gliński wysyła do krakowskiego Teatru Starego swojego doradcę, który ma dokonać "artystycznego audytu" repertuaru placówki.

Nowo powołany doradca Glińskiego do spraw teatru, Konrad Szczebiot, ma obejrzeć 40 spektakli prezentowanych przez Narodowy Stary Teatr i i ocenić ich wartość artystyczną - informuje e-teatr.pl. Szczebiot jest krytykiem teatralnym kojarzonym z prawicą.

Kontrola jest spowodowana zarzutami wobec dyrektora teatru, Jana Klaty, o wprowadzanie na deski kontrowersyjnych przedstawień typu "Golgota Picnic" lub spektakli, które takie sceny zawierają, takie jak "Do Damaszku".

Repertuar Teatru Starego pod dyrekcją Jana Klaty od dawna budzi sprzeciw przede wszystkim prawicowego środowiska. Przed Teatrem organizowane były pikiety i zbiorowe modlitwy, spektakle były przerywane gwizdami.

Konrad Szczebiot objął swoją funkcję 1 grudnia i już tego dnia - na polecenie wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej wysłał do Teatru Starego "uprzejmą prośbę o udostępnienie w wersji cyfrowej (poprzez kanał Vimeo) lub fizycznej (poprzez przesłanie na nazwisko i adres MKiDN) rejestracji obecnych w repertuarze spektakli Starego Teatru". Prośba została określona jako pilna.

Na tej podstawie Szczebiot ma dokonać wartości artystycznej spektakli krakowskiego teatru.

Zastrzega, że nie jest uprzedzony do dyrektora placówki i jego opinia na temat NST jest "raczej pozytywna", ale od chwili objęcia stanowiska doradcy jest urzędnikiem państwowym, co wymaga, by jego "stosunek do opisywanych faktów został ugruntowany poprzez ich jak najdokładniejszą i jak najszerszą analizę". 

Konrad Szczebiot będzie więc musiał obejrzeć 40 spektakli, co w przypadku nagrań wideo  zajęłoby mu trzy dni bez przerwy. Po tym maratonie ma sporządzić "wewnętrzną recenzję  artystycznej strony działalności" Teatru Starego".

Źródło: e-teatr.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA