Rynek pracy

USA: 190 tys. nowych miejsc pracy

Bloomberg
W listopadzie amerykańskie spółki stworzyły 190 tys. miejsc pracy, co wskazuje, że na rynku pracy nadal utrzymuje się dobra koniunktura po spadkach zatrudnienia w miesiącach, w których szalały huragany.

Takie dane podała w środę prywatna firma analityczna ADP Research Institute.

Sytuacja na rynku pracy jest zbieżna z innymi informacjami, które pokazują, że zarówno popyt konsumpcyjny jak i inwestycje w spółkach zwiększają się. To może zachęcać firmy do zwiększania zatrudnienia, aczkolwiek pracodawcy zaczynają mieć kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, bo przy bezrobociu najmniejszym od prawie 17 lat sytuacja na rynku pracy zaostrza się. Rządowe dane o zatrudnieniu w listopadzie mają być opublikowane w najbliższy piątek. Mediana prognoz wskazuje na jego wzrost o 200 tys.

- Rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, zatrudnienie rośnie we wszystkich sektorach i firmach o wszelkich rozmiarach – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics. – Jedynym słabym punktem są branże niszczone przez technologię, czego najlepszym przykładem są sklepy detaliczne – dodał. Zandi ostrzega, że w przyszłym roku amerykańskiemu rynkowi pracy może grozić przegrzanie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL