Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.04.2020 06:51 Publikacja: 06.04.2020 21:00
Foto: Adobe Stock
W wyniku pandemii nawet o kilkadziesiąt procent spadnie zatrudnienie w branżach związanych z zakwaterowaniem, gastronomią, kulturą, rozrywką i rekreacją. Raz, że ich działalność została teraz wstrzymana w wyniku obostrzeń wprowadzonych przez rząd, a dwa, że niskie zazwyczaj rezerwy gotówkowe tych firm w obecnych warunkach będą powodować ich upadłość – przewidują ekonomiści banku Credit Agricole w poniedziałkowym raporcie „Makro Mapa".
Według raportu mniej – bo o kilka procent – zatrudnienie zmniejszą pracodawcy działający w handlu, budownictwie, transporcie oraz w przetwórstwie, a w dodatku – po początkowym wstrząsie – relatywnie szybko je odbudują. Dużo gorzej będzie w branży HoReCa (hotele i restauracje) oraz w kulturze i rozrywce. Tam spadek obrotów i zatrudnienia ma być trwały, nawet jeśli po zniesieniu urzędowych ograniczeń firmy znów zaczną zatrudniać. Jednak w ich obroty uderzy pogorszenie sytuacji na rynku pracy, a także obawa społeczeństwa przed kolejną falą epidemii. Na pocieszenie: w innych branżach usługowych liczba etatów zapewne nie ulegnie teraz znaczącym zmianom.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ponad połowa firm w Niemczech wskazuje niedobór wykwalifikowanych pracowników jako największe wyzwanie kadrowe....
Obsługa klienta, zarządzanie zespołem i myślenie strategiczne to umiejętności, których – zdaniem pracodawców – n...
Kobiety z pokolenia milenialsów najmniej są pewne stabilności swojej pracy. Najwięcej z nich ma także poczucie j...
Pracownicy mają sprecyzowane wyobrażenie, jakie cechy powinien mieć idealny pracodawca. Nie zawsze udaje się go...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Większość z Polek i Polaków uważa, że ich praca ma sens. Jednak połowa odczuwa w niej codzienny stres, a co czwa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas