fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Angażuj się w pracę, będziesz zdrowszy

123rf.com
Nie tylko pracodawcom i menedżerom, ale również samym pracownikom powinno zależeć na większym zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Według amerykańskich badań, sprzyja to zdrowiu.

Osoby zaangażowane w swoją pracę rzadziej narzekają na złe samopoczucie i stres. Rzadziej mają też nadciśnienie oraz wysoki cholesterol - wynika z badań amerykańskiej firmy Gallup, które w okresie styczeń 2014-wrzesien2105 objęły ponad 140,5 tys. pracowników w USA. Według nich o ile zaangażowani, zadowoleni ze swojej pracy pracownicy w skali miesiąca mieli średnio 1,25 dnia, gdy czuli się chorzy, to ci na drugim biegunie -określani jak aktywnie niezaangażowani" (którzy nie tylko są niezadowoleni z pracy, ale otwarcie to demonstrują) takich dni mają niemal dwukrotnie więcej (2,17). W dodatku niemal co czwarty z nich narzekał, że poprzedniego dnia odczuwał jakiś fizyczny ból a ponad połowa- stres.

Wśród zaangażowanych pracowników na bóle w dniu poprzedzającym ankietę wskazywał co siódmy a na stres-niespełna co trzeci,. Co więcej w tej grupie rzadziej zdarzały się też problemy z otyłością.

Wiek nie gra roli

Jak zwracają uwagę eksperci Gallupa, podobną zależność między stanem zdrowia a zaangażowaniem w pracę widać w każdym wieku. Młode (do 30 roku życia)„aktywnie niezaangażowane" osoby częściej czują się chore niż pracownicy starsi o kilka dekad, ale z pasją wykonując swoje zawodowe zadania.

Co więcej dni złego samopoczucia- spędzane albo na zwolnieniu chorobowym, alb o na mało wydajnej pracy oznaczają dodatkowy koszt utraconej produktywności- niemal dwukrotnie większy w przypadku „aktywnie niezaangażowanych" pracowników.

Badanie dowodzi, że firmom opłaca się dbać zaangażowanie załogi. Jak jednak zwraca uwagę Krzysztof Kosy, psycholog biznesu z Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma tu tak prostego przełożenia- o zaangażowaniu pracowników decyduje w dużej mierze nastawienie i motywacja z jaką zaczynają pracę w danej firmie, a także ich ogólne samopoczucie. Osoby, które czują się szczęśliwe z reguły bardziej angażują się w to, co robią. W dodatku wtedy zwykle mogą liczyć na pozytywną reakcję (m.in. pochwały, awans, czy podwyżkę),co jeszcze wzmacnia ich zaangażowanie. To działa jak spirala, która może jednak nakręcać również negatywne emocje.

Niezaangażowany, mało wydajny pracownik często jest obiektem krytyki, co jeszcze bardziej obniża jego motywację. -Taka współpraca jest jak toksyczny związek, który czasem warto po prostu zakończyć- ocenia Krzysztof Kosy.

Y-greki mają rację

W trosce o własne zdrowie warto więc poszukać zatrudnienia, które zapewni nie tylko pieniądze ale również satysfakcję. (Poprawa koniunktury na rynku pracy powinna to ułatwić). Dane Gallupa dowodzą zaś, że rację ma pokolenie Y, które –jak wynika z badań i Bigramu- szuka pracy, która zapewni im rozwój zawodowy, zdobywanie nowe doświadczenia i w którą będzie można się zaangażować.

Młodzi ludzie nie chcą już (jak to robią ich rodzice) pracować na okrągło w nadziej na podwyżką, czy awans, tym bardziej, że sami źle znoszą hierarchiczne struktury.

Chcą natomiast czuć sens swojej pracy i być może dlatego, 15 proc. z nich deklarowało w badaniu Bigramu „Motywacje Młodych 2015", że ma już pomysł na własny biznes.

Wprawdzie praca „na swoim" zwykle oznacza więcej pracy niż na etacie (przynajmniej przez pierwsze lata) to na przykładzie wielu znanych przedsiębiorców widać pozytywne efekty zaangażowania w pracę. Wielu zamożnych biznesmenów, w tym ci z czołówki rankingu najbogatszych – pracuje długo po osiągnięciu wieku emerytalnego- do później starości i w dobrej kondycji fizycznej. (Według brytyjskich badań zdrowie większość pracowników ulega znacznemu pogorszeniu po zakończeniu aktywności zawodowej).

Dobrym przykładem pozytywnych efektów pasji do swojej pracy są aktywni miliarderzy. 86-letni Warren Buffet, 89-letni Ingmar Kamprad, 88-letni Li Ka –Shing, prezes Hutchison Whampoa czy (zaledwie) 80-letni Carl Icahn- wciąż pracują z pełnym zaangażowaniem – we własnych firmach

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA