fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

W których branżach Polacy najczęściej zmieniają pracę?

Praca zdalna
AdobeStock
Pracownicy z branży IT i telekomunikacji mogą przebierać dziś w ofertach pracy. I to właśnie oni najczęściej zmieniali pracodawcę w ciągu ostatniego roku.

Rynek pracy powoli wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa i uciążliwymi obostrzeniami. Jak wynika z najnowszego raportu firmy rekrutacyjnej Devire, pracownicy oceniają obecnie sytuację na rynku pracy jako w miarę stabilną. Niemal co drugi pracownik twierdzi, że pomimo pandemii jego sytuacja zawodowa nie uległa zmianie, z kolei w przypadku czterech na dziesięciu pracowników uległa ona pogorszeniu.

Firma Devire sprawdziła też, jak często pracownicy danych branż zmieniali w ciągu ostatniego roku pracodawcę. Okazało się, że 43 proc. specjalistów i managerów podjęło taką decyzję w porównaniu do 44 proc. w 2019 roku. Liderami pod tym względem byli pracownicy z branży IT i telekomunikacji, z których aż 54 proc. zdecydowało się na zmianę zatrudnienia. Tuż za nimi uplasowali się specjaliści z sektora mediów, marketingu i e-commerce (50 proc.), SSC/BPO (49 proc.) oraz bankowości i usług finansowych (42 proc.).

Jak tłumaczą autorzy badania, „wynika to przede wszystkim z dobrej sytuacji w obu branżach. Wybuch pandemii koronawirusa oraz wzrost zapotrzebowania na ekspertów z tych dziedzin spowodowały, że pracownicy lepiej oceniali swoją wartość na rynku i wybierali korzystniejsze warunki zatrudnienia”.

Inaczej wyglądała sytuacja w branży turystyki, gastronomii i hotelarstwa. Tutaj pracę w ciągu ostatniego roku zmieniło 42 proc. pracowników, jednak w przypadku wielu ta decyzja była wymuszona i wywołała ją fala zwolnień. Pracodawcy w tego sektora byli często zmuszani do cięć w zatrudnieniu w związku z przedłużającymi się lockdownami. Z tego względu mocno ucierpiał też handel w kanałach tradycyjnych - w branży tej 39 proc. pracowników zmieniło zatrudnienie.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA