fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Jest taki europejski kraj, gdzie pracują prawie wszystkie matki. Zgadniecie?

Fotolia
Szwecja może wykazać się najwyższym odsetkiem pracujących matek spośród wszystkich krajów rozwiniętych. Ponad 80 proc. szwedzkich matek pracuje. W Polsce ten odsetek wynosi ok. 69 proc.

Średni wskaźnik zatrudnienia matek w krajach OECD wynosi 66 proc. W Austrii, Danii, Portugalii, Słowenii, Szwecji i Szwajcarii pracuje ponad 75 proc. matek dzieci do 14 roku życia. Z kolei w Chile, Grecji, Meksyku, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech wskaźnik nie przekracza 60 proc. W Turcji pracę ma tylko co trzecia matka. Polska ( 69 proc.) plasuje się nieco powyżej średniej OECD.

W większości krajów ponad połowa matek pracuje w pełnym wymiarze godzin. W Czechach, Portugalii, Słowenii, na Litwie, a także w Polsce z pełnego etatu nie rezygnuje ponad 90 proc. pracujących matek. Z kolei w Austrii, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii większość pracujących matek utrzymuje się z niepełnego wymiaru godzin. W Holandii tylko co trzecia pracująca matka zostaje przy pełnym etacie, reszta dzieli czas między pracę zawodową a wychowanie.

W statystykach wzięte zostały pod uwagę kobiety w wieku 15-64 lat wychowujące dziecko w wieku 0-14 lat. W ramach Dnia Matki w USA – który za oceanem obchodzony był w tym roku 10 maja – szefowa operacyjna Facebooka Sheryl Sandberg zaapelowała o lepsze traktowanie pracujących matek.

– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za pomoc matkom, jak również ojcom, by mogli znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a domowym. Nie powinniśmy ryzykować utraty pracy, by sprostać podstawowym potrzebom, jakie mają nasze rodziny – napisała na swoim koncie. Ta 47-letnia wdowa, matka dwójki dzieci w swojej książce „Lean In” promuje ambitne postawy matek w pracy.

Zmiany istotne dla pracujących matek – a także ojców – przewiduje projekt nowej dyrektywy Komisji Europejskiej.

Przewiduje on m.in., że cztery miesiące urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Inaczej przepadną. Stracą na tym matki, bo dziś mogą korzystać z całego urlopu rodzicielskiego, który łącznie z macierzyńskim daje pełny rok płatnej opieki po porodzie. Bruksela tłumaczy te propozycje koniecznością aktywizacji zawodowej kobiet i zapewnienia im równych szans na rynku pracy. Różnie można to jednak oceniać.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA