fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: Putin zostanie dożywotnim senatorem?

AFP
Byli prezydenci Federacji Rosyjskiej zyskają status dożywotnich członków Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu) - głosi poprawka do konstytucji zgłoszona przez grupę parlamentarzystów Dumy i Rady Federacji.

Zgodnie z treścią poprawki byli prezydenci zostawaliby dożywotnimi senatorami "po tym jak okres ich urzędowania upłynie lub gdy zakończy się wcześniej w wyniku rezygnacji prezydenta z urzędu" - podała służba prasowa komisji ustawodawczej Dumy.

Jednocześnie byłym prezydentom przysługiwałoby prawo zrzeczenia się statusu członka Rady Federacji.

Poprawka objęłaby rozdział piąty konstytucji Rosji. Jej inicjatorem jest przewodniczący komisji ustawodawczej Dumy, Paweł Kraszeninnikow, a także przewodniczący komisji ustawodawczej Rady Federacji Andriej Kliszas oraz senatorowie Konstantin Kosaczew, Swietłana Gorjaczewa, Aleksiej Puszkow i deputowani do Dumy - Andriej Makarow, Jarosław Nilow i Galina Chowanskaja.

Obecnie Rada Federacji składa się z reprezentantów rosyjskich regionów i senatorów wskazanych przez prezydenta (nominuje on 10 proc. członków Rady Federacji - maksymalnie 17 osób).

Na mocy poprawki prezydent zyskałby prawo do nominowania 7 dożywotnich senatorów i 23 senatorów na sześcioletnią kadencję.

23 stycznia rosyjska Duma w pierwszym czytaniu jednogłośnie zatwierdziła poprawki do konstytucji zgłoszone przez prezydenta Władimira Putina. Poprawki te mają być poddane pod referendum w Rosji. Przewidują m.in. wzmocnienie kompetencji parlamentu i Sądu Konstytucyjnego, i wprowadzają zasadę prymatu rosyjskiego prawa nad umowami międzynarodowymi, których stroną jest Rosja.

Obecna kadencja Władimira Putina na stanowisku prezydenta kończy się w 2024 roku. Na mocy obowiązującej konstytucji nie będzie on już mógł, po jej zakończeniu, ubiegać się o reelekcję.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA