fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja odpala pociski balistyczne. To ćwiczenia Grom 2019

Mil.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
Rosja przeprowadza ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Grom 2019, w ramach których miały zostać odpalone pociski manewrujące i balistyczne.

W manewrach Grom 2019 bierze udział ponad 12 tysięcy żołnierzy i marynarzy, 213 wyrzutni rakiet, 105 statków powietrznych, 15 okrętów oraz pięć okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Jak zapowiadał rosyjski resort obrony, plan ćwiczeń zakłada odpalenie międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-24 Jars oraz R-29RMU Siniewa (SS-N-23). Pociski mają zostać wystrzelone z ziemi, wody i powietrza.

Rosja zapewniła, że ćwiczenia, odbywające się poligonach w obwodzie archangielskim i na Kamczatce, a także na morzach Barentsa, Ochockim, Kaspijskim, Bałtyckim i Czarnym zostały zaplanowane znacznie wcześniej, mają charakter obronny i nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu, a ich celem ma być szkolenie strategicznych wojsk jądrowych w odpieraniu ewentualnego ataku.

Ćwiczenia rosyjskich strategicznych sił jądrowych nie pierwszy raz odbywają się w październiku. - Od poprzednich manewrów Grom 2019 różni się tym, że ma nazwę, a attaché wojskowi innych państw zostali o nich poinformowani z wyprzedzeniem - powiedział CBS Dmitrij Stefanowicz, analityk z moskiewskiej Rosyjskiej Rady ds. Międzynarodowych (RSMD). - Tym razem w ćwiczeniach bierze udział fantastyczna liczba wyrzutni Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego. Ponad 200 wyrzutni, większość tego, czym te siły dysponują - podkreślił.

Według rosyjskich mediów, Grom 2019 ma być odpowiedzią na podobne ćwiczenia amerykańskie o nazwie Globalny Grom. Stefanowicz ocenił, że zbieżność nazw jest przypadkowa. Jego zdaniem, może istnieć związek między ćwiczeniami a wycofaniem się USA (a następnie Rosji) z układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF). Scenariusz ćwiczeń zakłada eskalację konfliktu przy granicy oraz użycie pocisków balistycznych średniego i pośredniego zasięgu.

W zeszłym tygodniu prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie pracować nad stworzeniem pocisków średniego zasięgu, ponieważ "pojawiły się one u Amerykanów". Putin dodał, że Moskwa jest zaniepokojona planami rozmieszczenia przez USA pocisków średniego i pośredniego zasięgu w Azji.

Stany Zjednoczone wycofały się z układu INF, oskarżając Rosję o rozmieszczanie zakazanych przez traktat pocisków. Moskwa odpierała zarzuty.

Źródło: CBS, TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA