W I półroczu 2020 r. Ciech Sarzyna, należący do kontrolowanej przez Kulczyk Investments chemicznej grupy Ciech, zwiększył udział w polskim rynku środków ochrony roślin do 5,3 proc. To poziom najwyższy od pięciu lat. Przed rokiem wskaźnik ten nie przekraczał 4 proc. Spółka podaje też, że w ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaż Sarzyny w Polsce wzrosła o około 150 proc., przy jednoczesnym wzroście krajowego rynku środków ochrony roślin o 8 proc.

O wzroście udziałów rynkowych Sarzyny zadecydował m.in. rozwój produktów dla rolnictwa oparty na działalności badawczej, wzmocnienie flagowej marki Chwastox i akcje marketingowe. – Widać także efekty usprawniania procesów biznesowych czy też wykorzystania rozwiązań cyfrowych we wsparciu sprzedaży. Nie zapominamy także o celach strategicznych związanych z rozwojem zagranicznym i wzrostem udziału sprzedaży poza Polską – podkreśla Wojciech Babski, szef biznesu agro w grupie Ciech.

Spółka nie informuje, ile konkretnie wyniosła sprzedaż Sarzyny w I półroczu. Wyniki całej grupy za pierwsze dwa kwartały Ciech opublikuje dopiero 8 września. Z raportu za I kwartał wynika natomiast, że biznes środków ochrony roślin przyniósł 126 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 85 proc. w porównaniu z I kwartałem 2019 r.

Sarzyna realizuje obecnie największy w historii firmy plan inwestycji w nowe produkty. Kontynuuje również ekspansję zagraniczną, wykorzystując potencjał przejętej w 2018 r. hiszpańskiej firmy Proplan. Poza kluczowymi krajami europejskimi Ciech rozwija sprzedaż dla branży rolniczej w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i Australii. W ostatnich latach przychody Sarzyny z eksportu wzrosły 3,5-krotnie, a środki ochrony roślin z fabryki w Nowej Sarzynie trafiły m.in. na rynek australijski, kanadyjski czy tajlandzki.

Ciech, który specjalizuje się przede wszystkim w produkcji sody kalcynowanej, używanej do produkcji szkła, obecnie porządkuje swoje mniejsze biznesy. W lipcu grupa poinformowała o podpisaniu z polską firmą Lerg wstępnej umowy sprzedaży fabryki żywic. Wartość transakcji sięgnie około 160 mln zł.