Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Nowa fala polarnego powietrza nad głównymi terenami uprawnymi Brazylii może spowodować dalsze straty na plantacjach drzew kawy i trzciny cukrowej, które już ucierpiały w lipcu.

Aktualizacja: 27.07.2021 18:31 Publikacja: 27.07.2021 17:48

Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Foto: Bloomberg

Byłaby to trzecia fala mrozów w południowo-wschodnim pasie Brazylii tej zimy, czego ludzie nie pamiętają od kilkudziesięciu lat. Brazylię nęka już największa od 90 lat susza, zbiory cytrusów, kawy i kukurydzy będą mniejsze, przymrozki z 20 lipca były największe od 1994 r. i uszkodziły plantacje kawy na 200 tys. hektarach - pisze Reuter.

Czytaj także: Po przymrozkach mniej kawy z Brazylii

Według prognoz pogody, kolejna fala niskich temperatur dotrze do Brazylii w środę i obejmie w czwartek i piątek główne tereny uprawne w stanach Sao Paulo i Minas Gerais. - Nie jestem pewien, czy będzie tak silna jak ostatnia, ale przy tak wysokim ciśnieniu nie wykluczamy powtórzenia się ujemnych temperatur na terenach drzew cytrynowych, kawy i trzciny cukrowej - stwierdził Marco Antonio dos Santos, meteorolog z Rural Clima.

– Gdy takie polarne powietrze pojawi się nad południową częścią kraju, bardzo wolno będzie przesuwać się. To oznacza kilka dni przymrozków i fatalnych warunków w pasie upraw kawy - powiedział niezależny meteorolog, Mike Palmerino. Spodziewa się minimalnych temperatur minus 2 i minus 1 stopień Celsjusza. - Suche powietrze i zimno przy wysokim ciśnieniu będą szczególnie niszczycielskie na powierzchni upraw - dodał.

Drzewa kawy są szczególnie wrażliwe na mróz, który może je poważnie uszkodzić albo całkowicie zniszczyć. Założenie nowej plantacji oznacza przerwę minimum 3 lat. Wstępne oceny rządowej agencji Conab podają, że przymrozki z ubiegłego tygodnia zniszczyły 150-200 tys. ha, ok. 11 proc. całego areału arabiki.

„Pierwszy raz od 1994 r. kraj dotknęła taka niepogoda klęska” - stwierdził makler kawą, firma I & M Smith. Ceny arabiki w transakcjach terminowych na giełdzie ICE wzrosły 26 lipca o 10 proc., w dostawach we wrześniu do 2,152 dolarów za funt wagi, najwięcej od października 2014. Od końca czerwca jej ceny wzrosły o ok. 35 proc.

- Rozmiary szkód są nadal trudne do oszacowania, ale mówi się o 5,5-9 mln worków po 60 kg, tydzień temu było to 2-3 mln worków - stwierdził makler Charles Sargeant z Britannia Global Markets odnośnie do plonów z następnej kampanii w 2022 r. Tegoroczne mniejsze zbiory zostały już w większości uratowane.

Dwaj giganci kawowi, Starbucks i Nestlé nie chcieli komentować skutków mrozów na rynek kawy, ucierpią mniejsi, a konsumenci będą płacić więcej. - Mamy zapasy tylko do września. W tym roku podnieśliśmy ceny trzy razy, tak jak na rynku, ale sytuacja jest trudna - przyznała Luciane Carneiro Mendes z małej palarni kawy Cafe Carneiro. Kawa już zdrożała z 400 (77,8 dolarów) do 800 reali za worek, a może dojść do 1000 reali - powiedziała.

Firma maklerska surowcami rolnymi Marex Spectrum ocenia, że niektóre gospodarstwa uprawiające trzcinę cukrową straciły do 35 proc. z powodu przymrozków, generalne skutki niepogody będą mniejsze, ale przewiduje w każdym razie mniej cukru trzcinowego.

Rolnictwo
Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona
Rolnictwo
Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie
Rolnictwo
Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła
Rolnictwo
Putin zawłaszcza jeden z największych agroholdingów w Rosji. To biznes z USA
Rolnictwo
Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?