fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Armia 100 tys. kaczek z Chin rozprawi się z szarańczą w Pakistanie

Shutterstock
Chiny dostarczą co najmniej 100 tys. kaczek do sąsiedniego Pakistanu, aby pomóc w walce z szarańczą pustoszącą tamtejsze uprawy. Ptaki te są podobno wyjątkowo skuteczne w tym zakresie - informuje agencja Bloomberg.

Chińscy eksperci twierdzą, że jedna kaczka potrafi zjeść dziennie ponad 200 owadów i w walce z szarańczą jest bardziej skuteczna niż pestycydy.

Na początku lutego w Pakistanie ogłoszono stan wyjątkowy w związku z plagą szarańczy. Sytuacja jest tam najgorsza od dwóch dekad. Władze Pakistanu zachęcają obywateli do zjadania szarańczy, która podobno doskonale nadaje się do przyrządzenia curry, ale zmuszone są do sięgania też po inne nietypowe metody.

Przeczytaj też: Inwazja szarańczy: stan wyjątkowy w Somalii i Pakistanie

Lu Lizhi, ekspert Akademii Nauk Rolniczych w Zhejiang odpowiedzialny za to przedsięwzięcie, cytowany przez Bloomberga, nazwał kaczki "bronią biologiczną" i podkreślił, że w walce z szarańczą są znacznie skuteczniejsze niż kury, które potrafią zjeść 70 owadów dziennie. Kaczki zjadają ich nawet trzykrotnie więcej.

Przewaga kaczek nad kurami polega też na tym, że łatwiej je utrzymać w grupie i dzięki temu nimi zarządzać.

Według agencji Bloomberg w najbliższym czasie w chińskiej prowincji Xinjiang przeprowadzona zostanie próba z udziałem kaczek. Jeśli zakończy się pomyślnie, ptaki zostaną wysłane do najbardziej dotkniętych plagą szarańczy prowincji w Pakistanie.

Z szarańczą walczą też kraje Afryki Wschodniej. Najgorsza sytuacja jest w Etiopii, Kenii i Somalii. Z podobnymi problemami zaczynają się też mierzyć Uganda, Tanzania i Sudan Południowy.

Przeczytaj też: Plaga szarańczy zagraża Afryce. Skutkiem może być głód

Źródło: rp.pl na podst. Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA