Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: firmy, które obsługiwały najwięcej spółek giełdowych

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest 431 spółek, a ich łączna wartość przekracza bilion złotych, z czego 570 mld zł przypada na firmy krajowe. Sprawdziliśmy, które kancelarie są najbardziej aktywne w tym segmencie.

Publikacja: 15.04.2021 08:30

Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: firmy, które obsługiwały najwięcej spółek giełdowych

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Od lat prym w zestawieniu wiodła tzw. wielka czwórka, ale układ sił nieco się zmienił. W tym roku w walce o pałeczkę lidera liczyły się w zasadzie tylko dwie firmy: PwC i KPMG. Obie wypadły świetnie: pierwsza w 2020 r. obsługiwała 118 giełdowych spółek, a druga 112. Wysoka trzecia pozycja przypadła firmie Paczuski Taudul, a za nią uplasowały się Deloitt, EY, CMS, Crido i GWW.

Dobrze w tegorocznym zestawieniu, z kilkunastoma spółkami giełdowymi na koncie, wypadły też: Rymarz Zdort, Grant Thornton, Mariański Group, Dentons, Olesiński i Wspólnicy, Baker McKenzie, Alto Tax i TPA Poland.

Rośnie popyt na usługi

Spółki giełdowe to jedne z największych podmiotów funkcjonujących w obrocie gospodarczym, co wiąże się również z największą liczbą nałożonych na nie obowiązków formalnych i sprawozdawczych.

- W podmiotach giełdowych widzimy bardzo duże nastawienie na zapewnienie zgodności z przepisami prawa (compliance). Spółki te poszukują wsparcia w interpretacji nowo wdrażanych przepisów oraz zapewnieniu właściwego wprowadzenia wynikających z nich obowiązków - komentuje Jan Wacławek, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC. Wtóruje mu Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG.

- Z pewnością jako długoterminową zmianę na rynku usług doradztwa podatkowego należy wskazać właśnie nacisk na usługi wspomagające compliance firm w zakresie ich obowiązków podatkowych - mówi.

W ostatnim roku w związku z Covid-19 priorytetem w zakresie doradztwa podatkowego stało się zapewnienie bezpieczeństwa stosowanych rozliczeń i działalności przedsiębiorstw w niepewnym otoczeniu gospodarczym.

- W związku z tym pomagaliśmy klientom w dostosowaniu do zmian związanych m.in. z wprowadzaniem kolejnych tzw. tarcz antykryzysowych, w zakresie opodatkowania spółek komandytowych czy w postępującej cyfryzacji rozliczeń VAT - mówi Andrzej Pośniak, partner zarządzający kancelarią CMS w Polsce i zespołem doradztwa podatkowego.

Specyfika spółek giełdowych

Kancelarie obserwują też znaczne zainteresowanie firm giełdowych tematyką sprawozdań z realizacji strategii podatkowej oraz projektami związanymi z odpowiednim zarządzeniem ryzykiem odpowiedzialności osobistej w obszarze podatkowym (odpowiedzialność karna skarbowa).

- To tematy bardzo wrażliwe i ważkie dla takich organizacji, jakimi są spółki giełdowe. Jednocześnie oczekiwania ustawodawcy wobec podatników w powyższych obszarach nie zostały wyrażone w sposób precyzyjny - podkreśla Robert Nowak, partner w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.

Postępująca globalizacja oraz stale rosnące znaczenie prawa wspólnotowego sprawia, że coraz ważniejsze staje się również posiadanie szerszej perspektywy.

- Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że coraz więcej przepisów wymaga od działów podatkowych posiadania wiedzy o przepisach podatkowych i wydarzeniach, które mają miejsce zagranicą. Z drugiej strony, obok kwestii stricte finansowych, coraz większego znaczenia nabiera idea uwzględniania w działalności gospodarczej szeroko pojętych kwestii zrównoważonego rozwoju (ESG) - wskazuje Mikołaj Kondej, doradca podatkowy w PwC.

Największe firmy wracają również do realizacji planów restrukturyzacyjnych, zawieszonych wcześniej z uwagi na początek pandemii.

- To wpływa na powrót usług szeroko pojętego doradztwa transakcyjnego - potwierdza Joanna Henzel, menedżer w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland.

Istnieje też cała kategoria zagadnień podatkowych, które są specyficzne dla spółek giełdowych.

- To na przykład możliwość rozliczenia w kosztach podatkowych i odliczenia VAT od wydatków na nowe emisje akcji czy rozliczenie podatkowe planów opcyjnych dla zarządu i kluczowych pracowników - wskazuje Daniel Banach, partner i doradca podatkowy z działu doradztwa podatkowego w Alto.

Właściwe zarządzanie relacjami z organami podatkowymi jest dla spółek giełdowych niezmiernie ważne. - Warto wskazać, że to w tej grupie są przecież podmioty, które jako jedne z pierwszych zainteresowały się tzw. programem współdziałania, który pozwala na ułożenie na zupełnie innym poziomie relacji z fiskusem - podkreśla Roman Namysłowski, partner zarządzający Crido.

Bezpieczeństwo priorytetem

W 2017 r. weszła w życie ustawa o biegłych rewidentach, zgodnie z którą zabronione jest świadczenie dla jednostek zainteresowania publicznego (m.in. spółek giełdowych) usług doradztwa podatkowego.

- Wprowadzenie bardzo radykalnego rozdziału usług nie wpłynęło istotnie na kształt rynku doradczego. Duże spółki giełdowe dążyły do rozdziału usług doradczych i audytorskich w sposób naturalny. Wprowadzenie sztywnych reguł spowodowało jedynie sztuczne utrudnienia w trakcie np. zmiany audytora, brak elastyczności w zakresie stopniowego wygaszania współpracy doradczej, lub też ograniczyło wybór potencjalnych dostawców usług audytorskich - podkreśla Radosław Krupa, partner w dziale doradztwa podatkowego EY.

Wypełnienie obowiązków fiskalnych staje się coraz większym wyzwaniem. Na szczęście dla przedsiębiorców coraz więcej procesów udaje się zautomatyzować.

- Jako przykład podać można programy, dzięki którym możliwe jest dokonanie merytorycznej weryfikacji jednolitych plików kontrolnych, jeszcze przed ich wysłaniem. Tego typu rozwiązania znacznie przyspieszają i upraszczają proces rozliczeń - podkreśla Artur Cmoch, doradca podatkowy i partner zarządzający GWW Tax. Dodaje, że podatnicy są skazani na digitalizację. Tylko dzięki nowoczesnym zmianom będą w stanie sprostać wyzwaniom, jakie wynikają z nowych przepisów oraz coraz bardziej agresywnej postawy władz skarbowych.

W każdym przypadku nadrzędnym celem dla spółki giełdowej jest jej bezpieczeństwo podatkowe. - Nic dziwnego. Zła decyzja w tym zakresie może mieć duże konsekwencje finansowe, biznesowe, czy reputacyjne dla takiego podmiotu - podsumowuje Magdalena Olszewska, dyrektor pionu podatków w Mariański Group.

Od lat prym w zestawieniu wiodła tzw. wielka czwórka, ale układ sił nieco się zmienił. W tym roku w walce o pałeczkę lidera liczyły się w zasadzie tylko dwie firmy: PwC i KPMG. Obie wypadły świetnie: pierwsza w 2020 r. obsługiwała 118 giełdowych spółek, a druga 112. Wysoka trzecia pozycja przypadła firmie Paczuski Taudul, a za nią uplasowały się Deloitt, EY, CMS, Crido i GWW.

Dobrze w tegorocznym zestawieniu, z kilkunastoma spółkami giełdowymi na koncie, wypadły też: Rymarz Zdort, Grant Thornton, Mariański Group, Dentons, Olesiński i Wspólnicy, Baker McKenzie, Alto Tax i TPA Poland.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe