fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Stella Kyriakides: Wirus wciąż tu jest

Shutterstock
Jeszcze nie pora na zmniejszenie czujności. Grozi nawrót pandemii – pisze komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

W całej Europie obywatele stoją przed wyzwaniem niespotykanym od pokoleń. Covid-19 rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie, powodując zagrożenie dla zdrowia publicznego i wywołując kryzys gospodarczy.

Minione miesiące przypomniały nam boleśnie, że zdrowie to dar. W celu ochrony tego daru przedsięwzięto bezprecedensowe środki w zakresie zdrowia publicznego zmierzające do zmniejszenia liczby nowych zakażeń. Wraz z ogromnymi wyrzeczeniami ze strony obywateli umożliwiły one stopniowe zniesienie wielu ograniczeń. To szansa dla ludzi i gospodarki na głębszy oddech po długich miesiącach blokady – pojawił się promyk nadziei.

W wielu aspektach wkraczamy jednak w najważniejszą fazę. Bary, restauracje i kina są ponownie otwierane i wielu z nas przygotowuje się do czerpania pełnymi garściami z sezonu wakacyjnego. Nie można się dziwić obywatelom, że nie mogą się już doczekać odłożonych celebracji najważniejszych etapów w życiu – ukończenia szkoły, pierwszych kroków w życiu zawodowym, ślubów lub urlopów. Jednak teraz bardziej niż kiedykolwiek wszyscy muszą zachować czujność i ostrożność.

Mimo że sytuacja w UE stopniowo się poprawia, a liczba nowych przypadków zakażeń i zgonów się zmniejsza, zostawiając coraz więcej wolnych łóżek w szpitalach, wirus jest nadal powszechnie obecny w naszym środowisku i może spowodować nawrót epidemii, ze szczególnie poważnymi skutkami w przypadku braku zachowania ostrożności z naszej strony. Oznaki tego są już widoczne, a kilka państw UE odnotowuje gwałtowny wzrost liczby zakażeń lub dużych lokalnych ognisk.

Jeszcze nie pora na zmniejszenie czujności. Nadszedł czas, by skupić się na wzmocnieniu naszej gotowości i zdolności do ochrony naszych obywateli w razie wystąpienia kolejnych ognisk choroby. Czas ma tu kluczowe znaczenie.

Apeluję do wszystkich państw członkowskich o nasilenie badań, ustalanie kontaktów zakaźnych i nadzór w zakresie zdrowia publicznego – należy jak najszybciej zidentyfikować każde ewentualne nowe ognisko i niezwłocznie je odizolować. W żadnym miejscu w Europie nie wolno dopuścić, aby przypadki superroznosicieli i ogniska epidemiczne w zakładach produkcyjnych rozprzestrzeniły się ponownie na szeroką skalę.

Choć ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19 umożliwia ratowanie życia, a leczenie zakażonych pozostaje kwestią priorytetową, nie może się to odbywać kosztem pacjentów z innymi chorobami. Apeluję o solidarność ponad granicami, w przypadkach gdy zdolności w zakresie opieki zdrowotnej na szczeblu krajowym nie wystarczają. Jest ona niezbędna bardziej niż kiedykolwiek.

Musimy za wszelką cenę zapobiec sytuacji, w której w następstwie pandemii Covid-19 skutki dla pacjentów cierpiących na inne choroby się nasilą. Pracownicy służby zdrowia nie powinni być nigdy zmuszeni do dokonywania wyboru pacjentów, którzy będą mogli skorzystać ze sprzętu ratującego życie. Apeluję do wszystkich państw UE o klarowne określenie potrzeb w zakresie środków medycznych, krajowych zdolności produkcyjnych i zapasów niezbędnego sprzętu. Narzędzia na poziomie Unii umożliwiające zamawianie takich przedmiotów są do ich dyspozycji i powinny z nich korzystać.

Korzystając z długich dni i słonecznej pogody, musimy pamiętać, że lato będzie inne niż w latach poprzednich. W tym roku podróżowanie może być obarczone ryzykiem, podobnie jak zawieranie nowych znajomości i życie towarzyskie. Apeluję do rządów i organów publicznych w całej UE o stanowczą, jasną i bezpośrednią komunikację z obywatelami. Do chwili znalezienia szczepionki lub skutecznego sposobu leczenia obywatele są narażeni na działanie tego wirusa. I chociaż poruszamy niebo i ziemię, aby przyspieszyć opracowanie szczepionek, wspieramy dostęp do leczenia i badania kliniczne w celu zmiany przeznaczenia leków – zapobieganie nawrotowi pandemii Covid-19 zależy obecnie od nas, społeczeństwa ufającego zaleceniom naukowców i przestrzegającego ich co do joty.

Potrzebujemy zaangażowania wszystkich osób i skupienia wysiłków na unikaniu nawrotu pandemii i izolacji lokalnych ognisk. Wszyscy musimy nadal wykazywać się solidarnością i cierpliwością, która doprowadziła do kontroli rozprzestrzeniania się wirusa. UE będzie działać dalej i stopniowo powróci do normalnego życia. Ale uda nam się to osiągnąć, jeśli będziemy działać stopniowo, zawsze stawiając na pierwszym miejscu naukę i ochronę zdrowia publicznego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA