USA: Uniwersytet zapłaci 500 mln dolarów za molestowanie

Uniwersytet w Michigan wypłaci 500 milionów dolarów 332 kobietom, które były molestowane przez Larry'ego Nassara, byłego pracownika uczelni i lekarza sportowego, który molestował seksualnie setki młodych dziewcząt i kobiet - informuje CNN.

Aktualizacja: 17.05.2018 17:33 Publikacja: 17.05.2018 07:09

USA: Uniwersytet zapłaci 500 mln dolarów za molestowanie

Foto: AFP

Ugoda z pozywającymi Nassara studentkami uczelni zakłada, że 425 mln dolarów wypłacone zostanie ofiarom molestowania, a 75 mln przekazane na specjalny fundusz, z którego mają być pokrywane w przyszłości ewentualne roszczenia innych osób molestowanych przez Nassara - wynika ze wspólnego oświadczenia adwokata pozywających, Johna Manly'ego i władz Uniwersytetu w Michigan.

Jak podaje CNN Uniwersytet ma zapłacić 500 mln dolarów z własnych środków, a potem domagać się zwrotu zapłaconej kwoty od swojego ubezpieczyciela.

Ugoda dotyczy jedynie przypadków molestowania na Uniwersytecie w Michigan. Nassar jest oskarżany o molestowanie również m.in. przez amerykańskie gimnastyczki - m.in. złote medalistki olimpijskie: Jordyn Wieber, Aly Raisman, Gabby Douglas i McKayla Maroney.

- Ta historyczna ugoda to efekt odwagi ponad 300 kobiet i dziewcząt, które miały odwagę wystąpić (publicznie) i nie dały się uciszyć - podkreślił Manly.

- Jest szczerą nadzieją wszystkich ofiar, że pamięć o tej ugodzie doprowadzi do szerokiej reformy instytucjonalnej, która skończy z groźbą seksualnych napaści w sporcie, szkołach i w całym społeczeństwie - dodał.

Nassar w czasie swojego procesu przyznał się do nadużycia swojej pozycji jako lekarza do molestowania seksualnego młodych dziewcząt i kobiet, które zgłaszały się do niego po pomoc medyczną. Nassar miał molestować kobiety przez ok. 20 lat. Skazano go na ponad 100 lat pozbawienia wolności.

Rachael Denhollander, pierwsza kobieta, która oskarżyła publicznie Nassara o molestowanie wyraziła zadowolenie z zawarcia ugody, ale dodała, że "dużo więcej musi zostać zrobione". - Faza sądowa jest zakończona, ale walka o zmianę (...), walka, której celem jest (...) chronienie przyszłych pokoleń dopiero się zaczęła - podkreśliła.

- Tu nigdy nie chodziło o pieniądze. Zawsze chodziło o zmianę kultury, z takiej która umożliwia molestowanie na taką, która daje siłę ofiarom. Jest daleko do końca walki - przekonywała.

Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu