fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Białoruś: 62-latek przerabiał dolary z Zimbabwe na euro

Podrobiony banknot o nominale 1000 euro
sk.gov.by
Komitet Śledczy Białorusi zatrzymał 62-letniego mieszkańca Mińska i oskarżył go o podrabianie banknotów euro. Mężczyzna przerabiał niemające żadnej wartości dolary zimbabweńskie na banknoty o nominale nawet tysiąca euro. Przy pomocy żyletki i drukarki.

Do zatrzymania doszło  4 maja. W trakcie czynności śledczych ustalono, że mieszkaniec białoruskiej stolicy trudnił się sztuką podrabiania pieniędzy od czterech lat. W jego mieszkaniu znaleziono m.in. serbskie dinary i dolar z Zimbabwe, które z powodu hiperinflacji nie mają żadnej wartości.

Jak ustalił Komitet Śledczy, z zimbabweńskich banknotów mechanicznie, przy pomocy żyletki, usuwano nazwę kraju oraz słowo "dollars". Następnie w kliku miejscach dodawano (przy pomocy drukarki) dodatkowe informacje, jak nazwę "euro" czy flagę Unii Europejskiej. Tak spreparowane banknoty warte 200, 500 czy 1000 euro mężczyzna wprowadzał do obrotu.


Tak wygląda oryginalny banknot 1000 dolarów zimbabweńskich

Białoruskie służby nie podają, ile banknotów mężczyzna wyprodukował w ciągu czterech lat. Informują za to, że za fałszerstwo grozi mu do siedmiu lat więzienia.

Źródło: rp.pl/ sk.gov.by
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA