fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Fałszywa ambasada USA działała w stolicy Ghany przez 10 lat

Fałszywa ambasada Ghany działała w tym budynku
US Department of State
Jak wynika z informacji amerykańskiego Departamentu Stanu w stolicy Ghany, Akrze, przez ok. 10 lat działała fałszywa ambasada USA. Ambasadę zlikwidowano dopiero w tym roku - choć szczegóły operacji nie są jawne.

"Ambasada" była otwarta w poniedziałki, wtorki i piątki od 7:30 do 12. Przed budynkiem wisiała amerykańska flaga, a w środku znajdowały się tabliczki informujące o tym, że jest to amerykańska placówka dyplomatyczna. "Ambasadę" uwiarygodnić miało również powieszone na ścianie zdjęcie Baracka Obamy.

Jak podaje amerykański Departament Stanu placówkę prowadzili członkowie zorganizowanych grup przestępczych z Ghany i Turcji oraz prawnik z Ghany specjalizujący się w prawie imigracyjnym oraz prawie karnym. Interesantów przyjmowali obywatele Turcji mówiący po angielsku i holendersku.

Według Departamentu Stanu "ambasada" mogła działać tak długo ponieważ przestępcy stojący za jej uruchomieniem skorumpowali lokalnych urzędników.

Fałszywą ambasadę zamknięto dopiero latem tego roku - po wspólnej operacji przeprowadzonej przez USA i Ghanę. Była to część akcji wymierzonej w przemytników ludzi.

Departament Stanu podaje, że w Akrze działała również fałszywa ambasada Holandii.

"Ambasada" reklamowała swoje usługi na ulotkach i billboardach. Interesantom wystawiała wizy, ale także wydawała fałszywe dokumenty tożsamości a nawet akty urodzenia. Za swoje usługi inkasowała 6 tysięcy dolarów od osoby.

W budynku "ambasady" znaleziono 150 paszportów z 10 krajów, prawdziwe i sfałszowane wizy do USA, a także do strefy Schengen, Indii i Afryki, a także fałszywe dokumenty tożsamości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA