fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Policja do Szwedek: Wieczory spędzajcie w domu

By Andreaze (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Policjanci z Östersund w północnej Szwecji ostrzegali kobiety przed samotnymi wieczornymi spacerami po ulicach miasta.

Policjanci wyjaśnili, że w rejonie Östersund od 20 lutego doszło do przynajmniej sześciu aktów przemocy seksualnej wobec kobiet.

- Radzimy więc kobietom, by nie chodziły same po mieście po zmroku - powiedział szwedzkim mediom komendant Stephen Jerand. - Proszę potraktować to poważnie, martwimy się o kobiety i dlatego mówimy o tym głośno - dodał.

Szef lokalnej policji wyjaśnił, że wśród zgłoszonych przestępstw była próba gwałtu w centrum miasta, do której doszło w ubiegły weekend. Policjanci badają też sprawę molestowania 10-latki na przystanku autobusowym.

Apel policji skrytykował burmistrz miasta Ann-Sofie Andersson. - A co z kobietami, które pracują na nocne zmiany? Co mają zrobić? - pytał podkreślając, że propozycja policji nie jest żadnym rozwiązaniem. 

Z kolei przedstawiciel opozycyjnej partii Centrum ocenił, że policja w ten sposób przestraszy kobiety. - Nie powinniśmy zachęcać obywatelek do tego, by przestępcy decydowali o ich życiu. Sytuacja, w której ofiary muszą dostosowywać się do prześladowców jest zła - dodał Johan Hedin.

Wydarzenia z Östersund z pewnością po raz kolejny ożywią debatę na temat polityki migracyjnej Szwecji. W styczniu policja przyznała, że ukrywała doniesienia na temat licznych przypadków molestowania kobiet przez uchodźców podczas festiwalu muzycznego w Sztokholmie z obawy o wzrost popularności ruchów radykalnych i nacjonalistycznych.

Władze podkreślają jednak, że według oficjalnych danych tylko 1 proc. przestępstw w Szwecji popełnianych jest przez imigrantów. 

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA