fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Jabłka gniją w sadach z powodu brexitu

www.sxc.hu
W tej kampanii zostawiono w brytyjskich sadach 16 mln jabłek, aby zgniły, bo zabrakło pracowników sezonowych do ich zebrania.

Według najnowszego opracowania organizacji brytyjskich rolników NFU dotyczących pracowników sezonowych, we wrześniu ich niedobór zwiększył się do 16,3 proc., a w tym roku wynosi 10 proc.; ponad 4 tys. miejsc pracy nie obsadzono w ostatnich 12 miesiącach — informuje portal Fruitnet.com. Z danych organizacji brytyjskich producentów jabłek i gruszek BAP wynika, że z drzew nie zabrano 1147 ton jabłek z tego powodu. 

Kampania zbierania jabłek jest na szczytowym etapie, a do jej fatalnych wyników doszło na skutek niepewności pracowników sezonowych, jaki będzie ich status po 31 października. Brytyjscy sadownicy i ogrodnicy bardzo zależą od pracowników sezonowych z krajów Unii przy zbieraniu owoców i warzyw, bo Brytyjczycy stanowią ułamek chętnych do tej pracy.

Branżowa publikacja „Fresh Produce Journal” podała wcześniej, że firmy werbunkowe obawiały się wcześniejszego wyjazdu pracowników sezonowych z Wysp, którzy nie chcieli mieć komplikacji związanych z twardym brexitem. Założyciel takiej firmy Agri-HR, Jan-Willem Naerebout słyszał w kilku miejscach, że ci pracownicy chcą wrócić do domu na 31 października, bo czują się niepewnie, a to prawdziwy problem w niektórych sektorach.

Szef działu ogrodnictwa w NFU, Ali Capper uważa, że w związku z brakiem siły roboczej, który utrudnia rozwój tego sektora firmy ogrodnicze zaczną inwestować zagranicą. — W bieżącym roku brytyjscy producenci owoców, warzyw i kwiatów mieli duże braki pracowników sezonowych, co zaszkodziło ich działalności. Kilka dużych firm ogrodniczych zapowiedziało ograniczenie produkcji w W. Brytanii i przeniesienie w przyszłym roku inwestycji zagranicę, jeśli nie dostaną w tym miesiącu jasnego sygnału od rządu, że pilotażowy program pracowników sezonowych zostanie natychmiast zwiększony — powiedział. 

Ucierpiały nie tylko najbardziej popularne owoce, zmalały też mocno zbiory jagód i grzybów. Prezes brytyjskiego zrzeszenia plantatorów BGA, Jack Ward powiedział, że zna przypadek hodowcy grzybów ze wschodniej Anglii, który wykorzystuje tylko dwie trzecie swych możliwości, bo nie może dostać ludzi do pracy.

W związku z trwającym od dawna spadkiem liczby pracowników sezonowych związek NFU prowadzi kampanię na rzecz przywrócenia zawieszonego w 2013 r. programu sprowadzania pracowników sezonowych w rolnictwie spoza Unii. Związek osiągnął sukces w marcu, gdy minister spraw wewnętrznych, Sajid Javid zgodził się uruchomić nowy program pilotażowy przewidujący wydanie zezwoleń na pracę 2500 ludziom spoza Europy.

NFU uważa, że ta liczba musi być znacznie większa, nadal apeluje o natychmiastowe zwiększenie programu, aby umożliwić rekrutację ludzi do pracy na jesieni i w okresie świąt. Pełny program powinien dotyczyć 70 tys. ludzi możliwie jak najszybciej — dodał Ali Capper.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA