fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Republikanin: Turcja i Rosja grają w szachy, Trump - w warcaby

AFP
Republikański kongresmen Will Hurd, jedyny czarnoskóry Republikanin w Izbie Reprezentantów, który w nadchodzących wyborach nie będzie ubiegał się o reelekcję ostrzegł na antenie CBS, że "30 tys. bojowników ISIS (tzw. Państwo Islamskie, Daesh - red.) powróci do Syrii", po tym jak Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu z terenów tureckiej ofensywy na pograniczu syryjsko-tureckim amerykańskich żołnierzy, co umożliwiło Ankarze rozpoczęcie ofensywy przeciwko Kurdom.

Hurd nazwał decyzję Trumpa ws. wojsk USA w Syrii "śmiertelnym błędem".

Wcześniej decyzję prezydenta o wycofaniu żołnierzy USA i wystawieniu kurdyjskich sojuszników Stanów Zjednoczonych w walce z Daesh na atak Turcji krytykowali inni Republikanie - w tym m.in. Mitt Romney.

Zdaniem Hurda administracja Donalda Trumpa została w Syrii ograna przez przeciwników USA, do których zaliczył Turcję, Iran i Rosję.

- Niestety, nasi wrogowie i nasi adwersarze, tacy jak Iran, Rosja i Turcja, grają w szachy. I niestety, ta administracja gra w warcaby - ocenił kongresmen.

Zdaniem Hurda pięciodniowe zawieszenie broni, na które Turcja zgodziła się po wizycie w Ankarze wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a to "raczej kapitulacja niż układ pokojowy dla Kurdów".

- Z tego czego się dowiadujemy, to wygląda raczej na warunki kapitulacji niż układ pokojowy - ocenił kongresmen.

Hurd przekonywał ponadto, że obecnie administracja powinna omówić kroki, które należy podjąć, by nie doszło do ponownego pojawienia się w Syrii dżihadystów z Daesh.

- ISIS powróci. Wiemy, że jest ok. 30 tys. bojowników ISIS w regionie - stwierdził.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA