fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump zarzeka się, że USA nie zapłaciły Korei za Otto Warmbiera. Przy okazji zmyślił cytat?

AFP
Stany Zjednoczone nie zapłaciły Korei Północnej za uwolnienie Ottona Warmbiera - oświadczył prezydent Donald Trump.

Według doniesień "Washington Post", powołującego się na anonimowe źródła, Korea Północna żądała od USA 2 mln dolarów za koszty leczenia Otto Warmbiera, amerykańskiego studenta skazanego w Korei Północnej na więzienie za zerwanie plakatu propagandowego w hotelu. Warmbier w więzieniu znacznie podupadł na zdrowiu - do USA przewieziono go już w stanie śpiączki. Zmarł kilka dni po powrocie.

Według "WP" władze USA podpisały zobowiązanie do zapłacenia rachunku za "koszty medyczne" poniesione w związku z pobytem Warmbiera w więzieniu, co było warunkiem wyrażenia przez Pjongjang zgody na powrót studenta do ojczyzny w 2017 roku.

"Nie zapłacono Korei Północnej żadnych pieniędzy za Ottona Warmbiera, ani dwóch milionów dolarów, ani niczego innego" - oświadczył jednak w piątek Donald Trump.

"To nie jest administracja Obamy, która zapłaciła 1,8 miliarda dolarów za czterech zakładników czy przekazała pięciu zakładników terrorystów, którzy wkrótce wrócili do walki, za zdrajcę sierżanta Bergdahla!" - napisał na Twitterze.

Później prezydent dodał jeszcze cytat z wypowiedzi "szefa negocjatorów USA", według którego "Trump jest najlepszym negocjatorem zakładników w historii Stanów Zjednoczonych". Według cytatu, w ciągu ostatnich dwóch lat uwolniono 20 zakładników "nieraz w niemożliwych sytuacjach", bez wypłacania okupu.

Amerykańskie portale zwróciły jednak uwagę, że cytat, który opublikował Trump, nie był wcześniej nigdy przytaczany. "Nie ma w internecie żadnych zapisów na ten temat, które zostałyby ogłoszone przez kogokolwiek, poza samym prezydentem" - pisze portal Hill Reporter. Dodaje też, że "sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ „główny negocjator zakładników USA” również nie wydaje się być żadnym rządowym lub militarnym stanowiskiem, nie wspominając o tym, że Trump nie umieścił w cytacie nazwiska tej osoby".

Nie można jednak wykluczyć, że Trump nie zmyślił cytatu, a osoba piastująca takie stanowisko jest głęboko ukryta w wojsku lub administracji rządowej - podkreśla portal.

Podczas drugiego szczytu z udziałem Kim Dzong Una i Donalda Trumpa w Hanoi, w lutym 2019 roku, Trump przyjął wyjaśnienia Kim Dzong Una, że ten nie wie co stało się z Warmbierem w więzieniu. - Uwierzę mu na słowo - mówił Trump.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA