fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Decyzja Trumpa ws. Wzgórz Golan zjednoczyła państwa arabskie

AFP
Przywódcy państw tworzących Ligę Arabską zgodnie potępiają decyzję USA o uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael od wojny sześciodniowej w 1967 roku, ale społeczność międzynarodowa nie uznała ich aneksji przez Izrael w 1981 roku.

Przedstawiciele Ligi Arabskiej uznali też, że stabilność na Bliskim Wschodzie jest uzależnione od utworzenia państwa palestyńskiego.

W czasie szczytu Ligi Arabskiej w Tunisie państwa arabskie zgodziły się co do tego, że uznanie aneksji Wzgórz Golan przez USA jest "absolutnie nie do przyjęcia" podobnie jak inne posunięcia wpływające na syryjską suwerenność nad Wzgórzami Golan.

Takie stanowisko przyjęła też proamerykańska Arabia Saudyjska - król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz występując na rozpoczęciu szczytu stwierdził, że jego kraj odrzuca uznanie, iż Wzgórza Golan należą do Izraela.

Z kolei prezydent Tunezji Beji Caid Essebsi podkreślił, że przywódcy państw arabskich muszą zrobić wszystko, by społeczność międzynarodowa zrozumiała jak ważna jest sprawa palestyńska dla obywateli państw arabskich.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który przemawiał na szczycie Ligi arabskiej podkreślił, że jakiekolwiek rozwiązanie konfliktu, który toczy się obecnie w Syrii musi gwarantować integralność terytorialną tego kraju, włączając w to okupowane Wzgórza Golan.

Na szczycie w Tunisie po raz pierwszy od 2017 roku spotkali się przywódcy Arabii Saudyjskiej i Kataru. W 2017 roku kilka państw arabskich z Arabią Saudyjską na czele rozpoczęły blokadę polityczną i ekonomiczną Kataru oskarżając władze w Dausze o wspieranie terroryzmu i zbliżanie się do Iranu.

W szczycie nie biorą udziału przedstawiciele Sudanu i Algierii - w obu tych krajach trwają duże demonstracje antyrządowe.

Syria nadal pozostaje zawieszona a jej przedstawiciel nie bierze udziału w posiedzeniach Ligi Arabskiej od 2011 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA