fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo prasowe

Press clipping wciąż ma się dobrze

123RF
Prasa uzyskała punkt w sporze z branżą sprzedającą przeglądy prasy, ale nie jest on rozstrzygnięty.

Poznański Sąd Apelacyjny oddalił właśnie powództwo Infor Biznesu, wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej", przeciwko Press Service, jednej z głównych firm tej branży.

Wcześniej Sąd Okręgowy stwierdził, że wykorzystywanie przez tę spółkę 41 artykułów prasowych „DGP" oraz wydań tej gazety stanowiło działanie mieszczące się w aż czterech instytucjach dozwolonego użytku, przewidzianych prawem autorskim. SA przyznał natomiast rację Infor Biznesowi, który zarzucał sądowi pierwszej instancji błędne kwalifikowanie działalności Press Service jako mieszczącej się w dozwolonym użytku dla bibliotek i archiwów (art. 28 pr. aut.), w ramach licencji ustawowej na tzw. zwielokrotnienia incydentalne (art. 231), oraz to, że spółka była ośrodkiem informacji i dokumentacji. Ten argument najczęściej był powoływany jako podstawa przedruków, ale art. 30 pr. aut., który o tym mówił, został dwa lata temu uchylony. SA uznał jednak, że ta działalność pozwanej ma podstawę w prawie cytatu artykułów prasowych jako utworów drobnych, dlatego oddalił powództwo.

Infor Biznes zapowiada kasację do SN, a ma to dodatkowe znaczenie, bo ten proces jest kluczowy dla sporu o przedruki prasowe pod szyldem przeglądów prasy. Chodzi oczywiście o przedruki bez wynagrodzenia, co uderza w finanse prasy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA