fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokuratura robi porządek w nakazie aresztowania

AdobeStock
ENA wydaje sąd okręgowy, w którego właściwości miejscowej prowadzone jest postępowanie przygotowawcze.

W praktyce sądowej i prokuratorskiej pojawiają się wątpliwości dotyczące wykładni art. 607a kodeksu postępowania karnego. Chodzi o to, który sąd jest właściwy do wydania europejskiego nakazu aresztowania (ENA). Część prawników stoi na stanowisku, że sąd okręgowy, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie przygotowawcze lub zapadł wyrok. Inni twierdzą, że ENA wydaje sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce popełnienia czynu.

Prokurator generalny przygotował więc wytyczne, jak postępować w takich sprawach. W piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów Marek Pasionek, zastępca prokuratora krajowego, wskazał na brak kompatybilności treści art. 607a kodeksu postępowania karnego w zestawieniu z treścią art. 31 procedury karnej, określającego ogólną regułę właściwości miejscowej organów postępowania karnego.

Z tego też względu do wydania ENA właściwy jest sąd okręgowy, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie przygotowawcze lub zapadł wyrok.

Biorąc np. pod uwagę różnorodność układów podmiotowo-przedmiotowych – wielość osób, czynów i miejsc ich popełnienia, w danym postępowaniu przygotowawczym – można wyobrazić sobie sytuację kierowania wniosków o wydanie ENA do różnych sądów okręgowych, przy przyjęciu stanowiska, że determinantem właściwości miejscowej jest treść art. 31 kodeksu postępowania karnego. Niewątpliwie stałoby to w sprzeczności z ideą decyzji ramowej w sprawie ENA.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA