fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Sąd Okręgowy w Słupsku unieważnił stalinowski wyrok

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sąd Okręgowy w Słupsku unieważnił stalinowski wyrok wydany na Jana Gliszczyńskiego z Udorpia, który trafił do więzienia, bo sprzeciwiał się kolektywizacji wsi - informuje "Głos Pomorza".

Jan Gliszczyński został skazany w 1950 roku po pokazowym procesie w Powiatowym Domu Kultury w Bytowie na trzy lata więzienia. Jak dowiadujemy się z artykułu "Głosu Pomorza", wraz z trzema innymi mężczyznami został uznany winnym rozpowszechniania wrogiej i fałszywej propagandy w celu rozbicia spółdzielni produkcyjnej. - Podstawą skazania był mały Kodeks karny, czyli Dekret z 13 czerwca 1946 roku o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa, który ścigał rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, mogących wyrządzić istotną szkodę interesom Państwa Polskiego - podaje "GP".

Instytut Pamięci Narodowej z urzędu wystąpił do sądu o unieważnienie wyroku, co nastąpiło zgodnie wnioskiem. - Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, osoby najbliższe mają rok na złożenie wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za krzywdy ojca - przypomina "Głos Pomorza".

Źródło: gp24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA