Z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że sądy coraz chętniej korzystają z Systemu Dozoru Elektronicznego. Chodzi nie tylko o wykonywanie kary pozbawienia wolności, ale i wobec osób, na które sąd nałożył obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach, takich jak stadiony, szkoły, przedszkola. W 2016 r. orzeczono 80 takich obowiązków, w poprzednich dwóch latach ani jednego.

Bransoleta jest przewidziana dla osób, wobec których zastosowano środki karne. Każdy wymaga zastosowania innej formy SDE. Na przykład kobieta, której mąż czy partner zostali skazani za znęcanie się nad rodziną, a sąd orzekł wobec nich zakaz zbliżania się, dostaje urządzenie (GPS-GSM), a skazany bransoletę. Jeśli mężczyzna przekroczy ustaloną przez sąd odległość, urządzenie powiadomi pokrzywdzoną, a ona numer 112.

Jest jeszcze inny rodzaj dozoru, przeznaczony dla pedofilów, tzw. mobilny. Skazany dostaje bransoletę, a w niej nadajnik GPS. Umożliwia on pozycjonowanie jego pobytu i ewentualne ustalenie, gdzie w danej chwili przebywał.