fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Poseł PiS Andrzej Melak chce poprawić "Medialiony" Zofii Nałkowskiej

Poseł PiS Andrzej Melak
Fotorzepa, Robert Gardziński
Poseł PiS Andrzej Melak uważa, że słynna książką Zofii Nałkowskiej "Medaliony" powinna zostać uzupełniona o dopisek. Pisarka umieściła w niej bowiem sformułowanie "polskie obozy śmierci". - Koniecznie trzeba tam zawrzeć dopisek, że obozy były niemieckie - mówi Melak.

Zdaniem posła Melaka książka wymaga poprawek. Powinny się nią zająć ministerstwa edukacji i kultury i spowodować, by w "Medalionach" pojawił się odpowiedni dopisek - informuje Wirtualna Polska.

Miałby on tłumaczyć zdanie, w którym Nałkowska użyła sformułowania uznane w nowelizacji ustawy o IPN za karalne.

"Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci. Oprócz szeroko znanych miejscowości, jak Majdanek, Oświęcim, Brzezinka, Treblinka, raz po raz odkrywamy nowe, mniej głośne" - brzmi fragment, który według Melaka wymaga wyjaśnienia.

Poseł uważa, że książka powinna zostać wydrukowana po wzbogaceniu jej o komentarz "historyka czy innego eksperta", ponieważ czytają ją "uczniowie i ludzie za granicą", mogą to "źle zrozumieć".

Poseł Melak jest świadom, że użyte przez pisarkę sformułowanie nie oznacza, że przypisuje ona Polsce odpowiedzialność za istnienie obozów koncentracyjnych, ale że był to z jej strony rodzaj skrótu myślowego w odniesieniu do lokalizacji obozów.

"Medaliony" Zofii Nałkowskiej to zbiór opowiadań, opartych o zeznania osób które przeżyły wojnę i okupację hitlerowską w Polsce. Jest to jeden z najbardziej przejmujących literackich zapisów czasów wojny i zbrodni wówczas dokonanych. Materiały do książki pisarka zebrała m.in. podczas pracy dla Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich.

 

 

Źródło: Wirtualna Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA